fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

SUKCES Podróże

Bywali tu Casanova i Warhol. 300-letnia kawiarnia zniknie?

Kawiarnia Caffe Florian Wenecja
Kawiarnia Caffe Florian Wenecja
Fot: Clay Banks/ Unsplash
Caffe Florian w Wenecji gościła całą plejadę wybitnych pisarzy XIX i XX wieku, nakręcono tu także sceny do wielu legendarnych filmów. Teraz nad słynną kawiarnią zebrały się czarne chmury. Powód? Pandemia.

Jeśli jakaś kawiarnia w Europie zasłużyła na status ikony, to jest to właśnie Caffe Florian w Wenecji. Lokal otwarto w 1720 roku, gośćmi bywali m.in. Wolfgang Goethe i Giacomo Casanova, później kawiarnia stała się ulubionym miejscem spotkań dla takich pisarzy, jak lord Byron, Karol Dickens czy Marcel Proust.

Powodem popularności było m.in. to, że Caffe Florian jako jedyna kawiarnia w Wenecji zezwalała na obecność kobiet, ale swoją sławę to miejsce zawdzięcza również wyjątkowym wnętrzom. Tutaj nakręcono m.in. sceny do filmów „Utalentowany pan Ripley” czy „Urlop w Wenecji” z Katherine Hepburn w roli głównej. Właśnie we wnętrzach Caffe Florian w 1895 roku narodziła się idea weneckiego Biennale.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Caffe Florian (@caffeflorian)

W grudniu 2020 roku Caffe Florian, najstarsza kawiarnia we Włoszech i jedna z najstarszych na świecie, świętowała 300-lecie istnienia, jednak w obecnych warunkach ciężko o powody do radości. W 2019 roku obroty kawiarni wyniosły ponad 8 milionów euro, ale w 2020 roku sytuacja wyglądała fatalnie –  sprzedaż spadła aż o 80% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Legendarny lokal nie otrzymał też żadnego wsparcia od państwa. W ramach włoskiej tarczy kryzysowej Caffe Florian może otrzymać 150 tys. euro – to za mało, by pokryć straty wynikające z wielomiesięcznego lockdownu i opłacić pensje 70 stałych pracowników kawiarni.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Caffe Florian (@caffeflorian)

„Pozostaniemy otwarci tak długo jak będziemy mogli, ale to wszystko co możemy zrobić” – powiedział Marco Paolini, dyrektor zarządzający Caffe Florian o problemach związanych z pandemią. „Obchodzenie 300. rocznicy założenia za zamkniętymi drzwiami to symbol kryzysu Wenecji i miast sztuki w ogóle”.

Caffe Florian to marka międzynarodowa – poza włoską centralą ma też sześć kawiarni w Azji. Podczas kryzysu wsparciem dla firmy są przede wszystkim zakupy w jej internetowym sklepie z podarunkami, gdzie można kupić m.in. książki, kubki, perfumy czy kawę w ziarnach.

Źródło: sukces.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA