fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

SUKCES Piękne rzeczy

Miliarder sprzedaje obrazy warte setki milionów dolarów

Obraz Henri Matisse Danseuse dans un interieur, carrelage vert et noir
Obraz Henri Matisse'a
To jest wydarzenie dekady: Ronald Perelman, jeden z najbogatszych Amerykanów, postanowił rozstać się ze sporą częścią swojej kolekcji sztuki. Wartość prac, które zostaną wystawione na sprzedaż, wycenia się na kilkaset milionów dolarów

Zadanie sprzedaży zbiorów Ronalda Perelmana otrzymał dom aukcyjny Sotheby’s. Większość transakcji zostanie zrealizowana z zachowaniem dyskrecji, tylko niewielka część prac trafi na aukcję sztuki.

Ronald Perelman, 77-letni amerykański inwestor i miliarder (należy do niego między innymi marka kosmetyczna Revlon), zbudował imponującą kolekcję sztuki. Jej wartość wycenia się na 3 miliardy dolarów.

Tworzą ją między innymi prace takich artystów jak Joan Miro, Henri Matisse czy Jeff Koons. Nie ujawniono na razie które prace mają zostać sprzedane. Wiadomo natomiast, że sprzedaż wiąże się z koniecznością spłaty przez Perelmana pożyczki w banku.

Jest to również konsekwencja kryzysu, który dotknął USA w związku z pandemią. Ronald Perelman stracił sporo pieniędzy w ostatnich miesiącach, by się ratować, sprzedał udziały w niektórych spółkach. Sprzedaż części kolekcji sztuki ma pomóc mu stanąć na nogi.

Perelman sprzedał już w tym roku dwa dzieła. Latem na aukcję trafiły należące do niego obrazy Miro i Matisse’a (widoczny powyżej), transakcja przyniosła mu 37 milionów dolarów. Zysk z następnych sprzedaży ocenia się na przynajmniej dziesięć razy tyle. W zbiorach Perelmana są między innymi prace Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina, Cy Twombly’ego czy Marka Rothko, a także rzeźby Alberto Giacomettiego i Jeffa Koonsa.

Źródło: sukces.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA