fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

SUKCES Piękne rzeczy

Rekordowa cena: oto najdroższy Rolex sprzedany w internecie

Blisko 6 milionów złotych zapłacono za Rolexa Daytonę w rzadkiej wersji podczas internetowej aukcji zorganizowanej przez Sotheby’s. To wynik imponujący, ale Rolex Daytona należący do Paula Newmana został sprzedany niedawno za ponad 10 razy tyle.

Ponad 1,5 mln dolarów (ok. 5,7 mln zł)  zapłaci zwycięzca aukcji w Sotheby’s, który wylicytował niezwykle rzadki model Rolexa Cosmograph Daytona ref. 6264, wykonany z 18-karatowego złota model w kolorach nawiązujących do barw bolidów Lotusa ścigających się w F1 w latach 70.

To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za zegarek licytowany przez internet. To także najdroższy Rolex Daytona w wersji John Player Special oraz najdroższy zegarek wylicytowany w Wielkiej Brytanii.

Rekordowa kwota za Rolexa

Rolex w tej wersji kolorystycznej jest niezwykle rzadki. Zdaniem ekspertów domu aukcyjnego Sotheby’s wiadomo o zaledwie dziesięciu Daytonach w złocie i z czarną tarczą – inne modele o tym numerze wyprodukowano w wersji z kopertą ze stali szlachetnej.

Cosmograph Daytona, który po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 1963 roku, należy do najbardziej poszukiwanych modeli Rolexa.  Historia tych zegarków od początku związana była z motosportem.

Daytona popularność zawdzięcza w dużym stopniu Paulowi Newmanowi, słynnemu aktorowi, który dostał takiego Rolexa w prezencie od żony i regularnie pojawiał się w nim na wyścigach (Newman był utalentowanym kierowcą wyścigowym).

Kwota, za którą wylicytowano złotego Rolexa w wersji John Player Special, robi wrażenie, ale to właśnie należący do Paula Newmana Rolex Daytona jest (i prawdopodobnie długo będzie) absolutnym rekordzistą aukcji zegarkowych. W 2017 roku w domu aukcyjnym Phillips wylicytowano ten zegarek za ponad 60 milionów dolarów.

Ceny rzadkich Rolexów ciągle rosną

Zainteresowanie rzadkimi modelami zegarków w ostatnich latach nieustannie rośnie. Potwierdzeniem tego trendu jest fakt, że wszystkie zegarki z pierwszej dziesiątki najdroższych modeli Rolexa w historii, zostały sprzedane w ciągu ostatniej dekady.

Rolex Bao DaiRolex ref. 6062 „Bao Dai”, jeden z najsłynniejszych zegarków w historii. Powstał według zamówienia ostatniego cesarza Wietnamu, który zażądał „najdroższego i najrzadszego Rolexa w historii”. Fot: Phillips

Dwa z nich – Daytona „The Unicorn” z białego złota oraz „Bao Dai”, należący do ostatniego wietnamskiego cesarza z dynastii Nguyen – przekroczyły cenę 5 milionów dolarów. Z kolei najdroższym modelem jeśli chodzi o cenę detaliczną jest wysadzany diamentami Rolex GMT Master II Ice, warty prawie pół miliona dolarów.

Źródło: sukces.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA