Zagraniczne płatności po nowemu

SWIFT gpi umożliwi szybsze i bardziej transparentne realizowanie transakcji

Aktualizacja: 04.12.2017 20:26 Publikacja: 04.12.2017 20:00

Usługa SWIFT gpi będzie dostępna w systemach bankowości elektronicznej albo poprzez dedykowaną jedno

Usługa SWIFT gpi będzie dostępna w systemach bankowości elektronicznej albo poprzez dedykowaną jednostkę obsługi

Foto: Adobe

TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

Będzie szybciej i przejrzyściej, z możliwością śledzenia każdego etapu realizacji płatności. Wszystko za sprawą nowej usługi – SWIFT Global Payments Innovation (SWIFT gpi), którą Bank Pekao SA właśnie wdraża.

Jak to działa?

SWIFT, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), to międzynarodowa organizacja założona w 1973 r., która jest właścicielem globalnej platformy zapewniającej transmisję danych finansowych w wystandaryzowany, bezpieczny i niezawodny sposób. Służy ona m.in. do realizacji transgranicznych operacji finansowych w dowolnej walucie, poprzez wymianę komunikatów pomiędzy instytucjami finansowymi. SWIFT zrzesza ich ponad 10,6 tys. ze 212 krajów, które każdego dnia generują łącznie ponad 22 mln komunikatów.

Struktura systemu SWIFT to niescentralizowana sieć, w której każdy uczestnik może być pośrednikiem w transakcji dla innego podmiotu. Ta struktura daje pewność, że przelew dotrze do wskazanego banku. Przekaz jest realizowany za pośrednictwem szeregu zrzeszonych w tej sieci instytucji, a sytuacja komplikuje się dodatkowo, jeśli prowadzą one rozliczenia w różnych walutach. W takim przypadku nasz przelew pokonuje bardzo krętą drogę, podczas której może ulec pewnym modyfikacjom w stosunku do wersji pierwotnej, co ma wpływ na kwestie kosztowe.

Dlatego wprowadzono innowacyjny SWIFT gpi, mający zrewolucjonizować płatności transgraniczne na całym świecie. To nowy standard znacznie zwiększający szybkość i przejrzystość transakcji. Komunikaty z płatnościami wysyłanymi w tym standardzie przekazują wszystkie informacje towarzyszące danemu przelewowi bez możliwości dokonania zmian w ich treści przez uczestników rozliczeń, a środki są dostępne dla beneficjenta płatności często już tego samego dnia. Poza tym SWIFT gpi pozwala w każdej chwili zidentyfikować, w którym banku płatność się znajduje, i o której godzinie została zaksięgowana na rachunku odbiorcy oraz jakie opłaty zostały pobrane przez banki pośredniczące.

Szybciej, czytelniej i bezpieczniej

Klienci oczekują dziś nie tylko szybkich rozliczeń, ale również zwięzłej, lecz jednocześnie wyczerpującej, informacji o etapach czy statusie realizacji przelewu i opłatach z nimi związanych. Chcą także, aby beneficjent otrzymał pełne szczegóły płatności. Taka informacja jest dziś kolejnym, obok szybkości i bezpieczeństwa, najważniejszym elementem transakcji. Często wiadomość o godzinie wpływu środków warunkuje dalsze kroki biznesowe. SWIFT gpi jest więc odpowiedzią na wyzwanie dzisiejszego rynku finansowego.

Rozwiązanie to jest proste w obsłudze. Klienci nie muszą dokonywać żadnych zmian w swoich systemach ani w formacie zleceń, aby skorzystać z usługi SWIFT gpi. Będzie im udostępniona przez bank w systemach bankowości elektronicznej albo poprzez dedykowaną jednostkę obsługi klienta, gdzie będą mogli uzyskać informacje dotyczące swojej transakcji.

Do niedawna na potrzebę przejrzystości i szybkości transakcji odpowiadały głównie firmy tzw. fintech, wykorzystujące nowoczesne technologie w świecie finansów (głównie są to internetowe, niewielkie firmy). Tradycyjne banki zaś skłaniały się do tej pory ku rozwiązaniom bazującym na rozbudowanych serwerach informatycznych.

Usługa SWIFT gpi oparta na technologii chmury zaczyna zmieniać to nastawienie. Pozwala ona bankom modyfikować swój model działania bez dodatkowego obciążania ich dotychczasowych systemów bankowych. Wymaga jedynie zapewnienia komunikacji pomiędzy własnymi serwerami a opartym na technologii chmury SWIFT gpi Tracker. Jednocześnie znacząco redukuje koszty obsługi potencjalnych zapytań czy reklamacji klienta, bowiem zamiast telefonów i e-maili, wystarczy odpytać system o status płatności.

Opinia

Andrzej Kopyrski wiceprezes zarządu Banku Pekao SA

Plany SWIFT wpisują się w pełni w plany i strategię Banku Pekao SA, który chce oferować klientom najnowsze technologie i najwyższy standard usług.

Już dziś tysiące płatności zagranicznych jest wysyłanych w standardzie gpi przez ponad 110 czołowych instytucji finansowych na świecie, zapewniając klientom wiele istotnych korzyści. Ale to nie koniec innowacji SWIFT, to dopiero pierwsza ich faza, która skupia się na płatnościach między firmami, wspieraniu biznesu międzynarodowego oraz poprawie relacji biznesowych pomiędzy kontrahentami poprzez większą efektywność rozliczeń. Druga faza, której narzędzia są właśnie udostępniane użytkownikom, przewiduje możliwość zatrzymania i wycofania płatności niezależnie od tego, w którym ogniwie łańcucha pośredników obecnie się ona znajduje. W kolejnym kroku SWIFT gpi planuje zastosować blockchain, czyli nową technologię księgi rozproszonej, umożliwiającą rekoncyliację (uzgodnienie) rachunków NOSTRO banków i tym samym realizację płatności klientów praktycznie w czasie rzeczywistym.

TEKST POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BANKIEM PEKAO SA

Będzie szybciej i przejrzyściej, z możliwością śledzenia każdego etapu realizacji płatności. Wszystko za sprawą nowej usługi – SWIFT Global Payments Innovation (SWIFT gpi), którą Bank Pekao SA właśnie wdraża.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko