Cyfryzacja zmienia obraz świata

W pierwszej dziesiątce firm o największej kapitalizacji jest osiem zasługujących na miano absolutnych innowatorów - mówi Jerzy Kalinowski, partner i szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w firmie doradczej KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Publikacja: 23.01.2017 19:24

Cyfryzacja zmienia obraz świata

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy Przemysł 4.0 jest szansą dla polskich firm technologicznych czy raczej dla globalnych dostawców?

Jerzy Kalinowski: Polskie firmy mają szansę w tych obszarach, w których dysponują silnymi kompetencjami do tworzenia innowacyjnych rozwiązań wspomagających procesy produkcyjne i zarządzanie nimi. Ważne jest też, żeby istniały polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, które te innowacyjne rozwiązania chciałyby wdrażać. Znajdujemy się na początku nowego porządku gospodarczego i rewolucji, której beneficjentami będą ci, którzy są najbardziej innowacyjni, proaktywnie myślą o przyszłości i mają największy kapitał ludzki. Mowa nie tylko o przedsiębiorstwach, ale też o całych państwach.

Jak wypada Polska?

Koncepcja Przemysłu 4.0 narodziła się w 2011 r. w Niemczech jako rezultat opracowania narodowej strategii rozwoju, opartej na nowoczesnych technologiach. Jej punktem wyjścia było wykorzystanie potencjału inżynierskiego i produkcyjnego kraju w obliczu zachodzącej rewolucji cyfrowej. W jej tworzenie i rozwój zaangażowały się aktywnie największe grupy przemysłowe, w tym też wiodące koncerny motoryzacyjne.

W Polsce brakuje jeszcze takiego systemowego podejścia. Nawet największym grupom będzie trudno odnieść duży sukces, działając w pojedynkę. Na pewno bardzo ważnym elementem strategii rozwoju gospodarczego Polski jest koncentracja na innowacjach. Doświadczenia niemieckie pokazują, że przydałoby się zbudowanie narodowego programu rozwoju Przemysłu 4.0 definiującego obszary, w których cyfryzacja i integracja współpracy podmiotów miałyby priorytetowe znaczenie. Bez cyfrowych innowacji daleko nie zajdziemy. To właśnie one są motorem tworzenia wartości, co zresztą dobrze ilustruje to, co się dzieje na amerykańskiej giełdzie.

To znaczy?

W pierwszej dziesiątce firm o największej kapitalizacji jest osiem zasługujących na miano absolutnych innowatorów. W 2006 r. wśród dziesięciu najwięcej wartych firm w USA było tylko trzech innowatorów.

Cyfryzacja kompletnie zmienia świat, rewolucjonizując nawet takie dziedziny jak ochrona zdrowia. Dobrą ilustracją może być platforma, która wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, kompleksową analizę bardzo dużych zasobów danych osób, które chorowały na raka, oraz literaturę naukową, pozwala szybko diagnozować chorobę nowotworową i dobierać sposób najskuteczniejszej kuracji.

Przemysł 4.0 i internet rzeczy niosą ze sobą również zagrożenia.

Kwestia bezpieczeństwa jest podstawowa. Jeśli zakładamy, że maszyny mają się komunikować i automatycznie podejmować w czasie rzeczywistym istotne decyzje, dotyczące chociażby procesów produkcyjnych, to włamując do systemu CPS, można by łatwo sparaliżować cały proces wytwarzania.

Kolejną kwestią jest ochrona danych osobowych. Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem internetu będziemy zostawiać dane o naszych zachowaniach i preferencjach, które to dane mogą zostać bardzo łatwo wykorzystane przeciwko nam przez osoby działające w złej wierze.

Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko