Jak finansować transakcje handlowe

Bezpieczne transakcje możliwe dzięki bankowym produktom dostępnym online

Publikacja: 15.01.2018 21:01

Produkty finansowania handlu znajdują się w modułach Pekao Trade i Gwarancje Online w systemie Pekao

Produkty finansowania handlu znajdują się w modułach Pekao Trade i Gwarancje Online w systemie PekaoBiznes24

Foto: shutterstock

Tekst powstał we współpracy z bankiem Pekao Sa

W obliczu szybkiego wzrostu gospodarczego firmy handlowe znacząco zwiększają obroty. Ważne jednak, aby odbywało się to w sposób bezpieczny i zarazem efektywny. Bank Pekao oferuje pełny wachlarz produktów finansowania handlu, takich jak akredytywa, która jest produktem zabezpieczającym, oraz inkaso będące produktem rozliczeniowym.

Bank w swojej bankowości elektronicznej dla przedsiębiorców PekaoBiznes24, oferuje dedykowany moduł dla produktów finansowania handlu, który nazywa się Pekao Trade. Znajduje się tam dostęp do produktów dokumentowych takich jak akredytywa i inkaso.

Ten moduł pozwala klientom na pełne zarządzanie transakcjami, na zlecanie i akceptowanie różnego rodzaju płatności czy tzw. niezgodności w dokumentach. Daje też dostęp przez całą dobę do danych transakcyjnych, może pobierać dane, statystyki, raporty i zarządzać użytkownikami czy zarządzać tzw. schematami akceptacji dla danych produktów. W każdym momencie klient może skontaktować się z bankiem, zlecić albo anulować transakcje.

Poza tym może personalizować swoje zlecenia w ten sposób, że jeśli wykonuje cyklicznie transakcje, może tworzyć szablony transakcji czy kopiować stare transakcje, aby nie musieć za każdym razem wypełniać swoich zleceń od początku.

Wszystko to odbywa się w ramach platformy bankowości elektronicznej, więc tradycyjny podpis zastępowany jest elektronicznym.

Wszelkie sprawy związane z akredytywami i inkaso klient może załatwić dzięki bankowości elektronicznej, za jej pomocą otrzymuje też całą korespondencję i komunikację związaną ze swoimi transakcjami, może też otrzymywać skany dokumentów, które przy tych transakcjach są kluczowe. Wprawdzie obiegu papierowego w produktach dokumentowych w całości nie można wykluczyć, ale sporo dokumentów klient może dostarczyć bankowi w formie skanu właśnie poprzez bankowość elektroniczną.

W obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy polscy przedsiębiorcy coraz więcej eksportują i zacieśniają współpracę z zagranicznymi odbiorcami, bardzo ważne jest zabezpieczanie takich transakcji. Niedawno Bank Pekao podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która umożliwi awizowanie akredytyw eksportowych na rynki o podwyższonym ryzyku, dzięki przejęciu przez BKG ryzyka banku zagranicznego.

Akredytywa eksportowa to zobowiązanie banku importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za przewidziane w treści akredytywy dokumenty. Jeśli dokumenty są poprawne, to wypłata pieniędzy klientowi jest gwarantowana, nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty.

Dzięki umowie z BGK, Bank Pekao będzie mógł realizować transakcje potwierdzenia i dyskonta akredytyw dla klientów, którzy eksportują swoje produkty do krajów obarczonych trochę wyższym ryzykiem (np. kraje afrykańskie, Rosja, Białoruś). BGK w ramach pomocy będzie przejmował ryzyko transakcji tych bardziej ryzykownych, a Bank Pekao na tej podstawie będzie mógł te transakcje dla swoich klientów realizować, co wcześniej nie było możliwe.

W efekcie Bank Pekao będzie mógł wypłacić klientowi wcześniej środki i zdjąć z klienta ryzyko niewypłacalności jego kontrahenta (nawet jeżeli kontrahent nie zapłaci, bank będzie zobowiązany klientowi-eksporterowi należne pieniądze wypłacić).

Ale w ramach finansowania handlu bank oferuje też inne produkty, takie jak gwarancje bankowe (nieodzowny element finansowania handlu, bank posiada też dedykowany moduł Gwarancje Online w PekaoBiznes24; jego funkcjonalności są analogiczne jak w module Pekao Trade, a ponadto daje możliwość negocjacji treści gwarancji między bankiem a klientem).

Bank Pekao oferuje też produkty finansowe oparte na współwierzytelności, w tym przypadku to Kredyt Zaliczka (bank wypłaca zaliczkę na przedstawione przez klienta faktury) oraz eFinancing (finansowanie łańcucha dostaw). Także tutaj bank daje klientom możliwość przesyłania swoich zleceń w ramach bankowości elektronicznej.

Wszystkie produkty finansowania handlu, które Bank Pekao oferuje klientom, są dostępne na platformie bankowości elektronicznej i pozwalają ograniczyć do minimum obieg papierowych dokumentów i zleceń.

Opinia

Andrzej Kopyrski, wiceprezes Banku Pekao SA

Bank Pekao pracuje nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami pozwalającymi klientom bardziej efektywnie i w prosty sposób korzystać z narzędzi finansowania handlu. Usprawnienia te dotyczą przede wszystkim sposobu oferowania i rozwiązań technologicznych, gdyż same produkty rozliczające i zabezpieczające transakcje, a wśród nich najbardziej popularne produkty dokumentowe i gwarancje, są produktami regulowanymi, od lat spełniającymi swoje zadanie. Rozwój technologii informatycznych pozwala jednak na ciągłe upraszczanie dostępu do nich i wykorzystanie w praktyce biznesowej firm. Bank Pekao od wielu lat oferuje swoim klientom i stale rozwija dedykowane moduły finansowania handlu na platformie bankowości elektronicznej, takie jak PekaoTrade czy Gwarancje OnLine. Nowe rozwiązania powstają dwutorowo: wsłuchujemy się w oczekiwania klientów i wybieramy najciekawsze rozwiązania informatyczne pojawiające się na rynku.

Tekst powstał we współpracy z bankiem Pekao Sa

W obliczu szybkiego wzrostu gospodarczego firmy handlowe znacząco zwiększają obroty. Ważne jednak, aby odbywało się to w sposób bezpieczny i zarazem efektywny. Bank Pekao oferuje pełny wachlarz produktów finansowania handlu, takich jak akredytywa, która jest produktem zabezpieczającym, oraz inkaso będące produktem rozliczeniowym.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Ekonomia
Wierzyciel zlicytuje maszynę Janusza Palikota i odzyska pieniądze
Ekonomia
Polska gospodarka potrzebuje nowych silników wzrostu. Rynek kapitałowy, z GPW na czele, ma do odegrania kluczową rolę w ich uruchomieniu