fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Unikalna terapia w Olsztynie

Fotolia
Leczenie komórkami macierzystymi pacjentów z zaawansowaną postacią stwardnienia rozsianego SM rozpoczęli naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Eksperyment ma spowolnić przebieg choroby i poprawić jakość życia pacjentów. Program eksperymentalny, który zaczął się kilka tygodni temu, obejmie 30 pacjentów. Jest finansowany ze środków Uniwersytetu, a dla uczestników całkowicie bezpłatny.
Komórki macierzyste podawane są do kanału kręgowego drogą nakłucia lędźwiowego. Pacjenci przyjmą komórki trzykrotnie. Pierwsi z tych, którzy przystąpili do programu, ukończą go w tym roku. Do badania przyjmowani są chorzy, których sprawność w 10-stopniowej skali oscyluje między 6 a 8. Część pacjentów początkowo otrzyma placebo, by porównać efekty z chorymi otrzymującymi komórki macierzyste. Ale ostatecznie wszyscy uczestnicy badania przejdą terapię komórkami macierzystymi. Podczas eksperymentu podawane są komórki macierzyste mezenchymalne, które mają potencjał immunomodulacyjny oraz regeneracyjny, czyli przyczyniają się do ograniczania procesów zanikowych.
Naukowcy z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie czekają na zgłoszenia pacjentów. Chorzy, którzy przejdą proces rekrutacyjny, będą mogli wziąć udział w badaniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA