fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Cudzoziemcy: ułatwienia dla migrantów

Fotolia.com
Zakładanie ośrodków pobytu dla migrantów, którzy będą wydaleni z kraju, skrócenie procedury azylowej i podejmowanie pracy przez uchodźców – przewiduje dekret, którego wprowadzenie zyskało aprobatę włoskiego parlamentu.

Ośrodki dla migrantów, którym nie przysługuje prawo do uzyskania azylu lub innej formy ochrony będą tworzone z dala od centrów miast, we wszystkich regionach kraju. Takie rozwiązanie przewiduje dekret, przygotowany przez włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Prace nad tym aktem zakończyło głosowanie w Izbie Deputowanych. Dzień wcześniej izba niższa udzieliła wotum zaufania rządowi Paolo Gentiloniego, który poprosił o to w związku z tymi nowymi regulacjami.

Na procedurę odsyłania migrantów do ich krajów pochodzenia przeznaczono w dekrecie 19 milionów euro. Skrócono też czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl, co dotąd trwało około dwóch lat. Liczba takich podań wzrosła w 2016 roku o 47 procent. Złożono ich aż 123 tysiące. Uproszczona została więc cała procedura rozpatrywania wniosku i odwołania w razie odmowy. Przewiduje się też przyjęcie 250 specjalistów z zakresu prawa azylowego, którzy zasilą komisje, które rozpatrują takie prośby.

Dekret umożliwia też osobom ubiegającym się o azyl dobrowolne wykonywanie bezpłatnych prac społecznie użytecznych w miastach i miejscowościach, w których przebywają.

W marcu przez Morze Śródziemne od Włoch dotarło 10 800 imigrantów. W sumie od początku roku do Włoch przedostało się ponad 24 tys. imigrantów. To o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA