Puszcza Białowieska: Ministerstwo chce usunąć 155 tys. metrów sześciennych drzew w trzy lata

Ministerstwo Środowiska zaprezentowało propozycje dla Nadleśnictw z terenów Puszczy Białowieskiej. Zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom, zmniejszyć zagrożenie pożarowe oraz ochronić cenne siedliska i gatunki.

Aktualizacja: 24.04.2019 17:38 Publikacja: 24.04.2019 17:16

Puszcza Białowieska: Ministerstwo chce usunąć 155 tys. metrów sześciennych drzew w trzy lata

Foto: Ministerstwo Środowiska

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, na terenach trzech puszczańskich Nadleśnictw – Białowieża, Browsk i Hajnówka martwe drzewa stanowią 1/4 ogółu drzewostanu.

- Niedawno spotykałem się z mieszkańcami tamtych terenów, którzy wręcz apelowali o szybkie działanie, gdyż w Puszczy wzrasta niebezpieczeństwo pożarowe oraz zmniejsza się ruch turystyczny. Resort środowiska nie jest głuchy na te apele, stąd przygotowaliśmy szereg dokumentów będących niezbędnym środkiem do rozwiązania problemów w Puszczy Białowieskiej - powiedział Henryk Kowalczyk.

Proponowane zmiany mają być realizowane w sposób w zgodny z wyrokiem TSUE, wymogami związanymi z obszarem Natura 2000, wymogami związanymi z Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz przepisami krajowymi.

- Dla resortu środowiska kluczowe znaczenie ma ograniczenie zagrożenia dla ludzi, lasu i przyrody na terenach tych trzech nadleśnictw, a szczególnie na terenie jednostki wojskowej ulokowanej w pobliżu Hajnówki, której znaczenie jest kluczowe ze względu na obronność wschodniej flanki kraju. Chcemy przywrócić możliwość działania leśnikom, którego wymaga od nich polskie prawo - powiedział minister.

Plan zakłada usunięcie

 łącznie maksymalnie 155 tys. m

3

 drzew w ciągu najbliższych trzech lat. Stanowi to 0,6% całego drzewostanu jaki znajduje się na obszarze tych trzech nadleśnictw. Większość, 72 proc., zostanie usunięte poza właściwym obszarem Puszczy Białowieskiej na porolnych lasach w Browsku oraz terenie jednostki wojskowej.

- Zaprezentowane dziś propozycje przekazujemy zgodnie z właściwościami do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jednocześnie rozpoczynają się konsultacje publiczne, każda z zainteresowanych stron będzie mogła się odnieść do przygotowanej dokumentacji. Wszelkie zgłaszane uwagi będą skrupulatnie i na bieżąco analizowane. Po tym całym procesie uzyskamy ostateczną wersję dokumentu - powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska.

Polityka
Fogiel: Nowa władza łamanie prawo. W PiS nigdy nie było pobłażania
Polityka
Jan Strzeżek: Wybory na prezydenta Warszawy już się rozstrzygnęły
Polityka
Dlaczego ABW zasłoniło kamery monitoringu w domach Ziobry? Siemoniak wyjaśnia
Polityka
Adrian Zandberg o Szymonie Hołowni: Przekonał się na czym polega "efekt Streisand"
Polityka
Donald Tusk: Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna jest realna. Musimy być gotowi