fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Komu podoba się polityka zagraniczna PiS

Fotorzepa, Piotr Nowak
Czy Polacy są zadowoleni z polityki zagranicznej rządu PiS? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

W środę rano szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przedstawia plany polskiej polityki zagranicznej na 2018 rok. Po wysłuchaniu tego exposé, do słów szefa MSZ odniesie się prezydent Andrzej Duda. W związku z tym przypominamy nasz sondaż z lutego.

"Jeśli do chłodu między Warszawą a Brukselą dojdzie chłód w relacjach Polski z Waszyngtonem to może się okazać, że ostatnim kierunkiem, w którym Polska będzie mogła szukać przyjaciół, będzie wschód" – komentuje Artur Bartkiewicz.

Ponad połowa badanych nie jest zadowolona z polityki zagranicznej rządu PiS.

Prawie 30 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania i wyraża swoją aprobatę co do działań rządu w tym obszarze. Zdania w tej sprawie nie ma 15 proc. ankietowanych.

- Częściej niezadowolenie z działań rządu PiS w kwestii polityki zagranicznej wyrażają kobiety (58 proc.), osoby powyżej 50 roku życia (64 proc.) oraz badani o wykształceniu średnim (57 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł (60 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (67 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu ocenia, że walcząc o głosy wyborców skupionych wokół poglądów narodowych i grup skrajnie prawicowych partia rządząca podjęła się artykułowania ich potrzeb na arenie międzynarodowej, co przełożyło się na zmiany priorytetów w zakresie polityki zagranicznej. - Spowodowało to szybką reakcję ze strony Izraela, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W swym założeniu wyborczym walka toczy się o stosunkowo niedużą grupę 2-3 proc. Polaków, jednakże w dłuższej perspektywie czasowej inicjatywa ta może być dla Prawa i Sprawiedliwości  nieopłacalna, gdyż sondaż wyraźnie pokazał, że większość respondentów nie jest zadowolona z tak prowadzonych działań na arenie międzynarodowej przez tę formację polityczną – kwituje prof. Knopek w rozmowie z serwisem rp.pl.

Polityka zagraniczna PiS nastawiona jest na zysk wewnętrzny. Brak w niej logiki – pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Migalski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA