Rząd PiS

Sondaż: Kto powinien być premierem RP

Ostateczna decyzja o zmianie rządu zapadnie na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szydło? Morawiecki? Kaczyński? Kto powinien być prezesem rady ministrów? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

W czwartek najpierw dyskusja nad wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, a następnie komitet polityczny PiS.

Mimo że informacje przychodzące z Nowogrodzkiej są skąpe i niejednoznaczne, można mieć poczucie, że decyzja zapadła. Misja Szydło się kończy, nadchodzi nowe rozdanie.

Co piąty badany uważa, że premierem powinna być Beata Szydło, a prawie co czwarty ankietowany wskazuje na Jarosława Kaczyńskiego. Jedynie 9 proc. respondentów widzi na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego. 27 proc. badanych wskazało, że ktoś inny powinien być premierem. Co piąty ankietowany nie miał zdania w tej kwestii.

- W podziale na płeć kobiety najczęściej (28 proc.) wskazywały, że to ktoś inny powinien objąć te stanowisko, a wśród wymienionych kandydatów częściej wskazywały Beatę Szydło (22 proc.). Wśród mężczyzn największy odsetek wskazań zdobył Jarosław Kaczyński (29 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

I dodaje, że w podziale na wiek, wraz z jego wzrostem spada odsetek wskazań na innego kandydata. Beata Szydło częściej wskazywana była przez osoby w wieku 25-34 lata (26 proc.) a Jarosław Kaczyński przez osoby powyżej 50 lat (31 proc.). Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość częściej jest widziany na stanowisku premiera przez osoby o wykształceniu wyższym (27 proc.), badanych o dochodzie ponad 5000 zł (31 proc.) oraz ankietowanych z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (35 proc.).

- Beata Szydło wskazywana była częściej przez osoby o średnim wykształceniu (27 proc.), o dochodzie od 2001 do 3000 zł (25 proc.) oraz mieszkańców wsi (25 proc.) – podkreśla Zimolzak.

Według naszych rozmówców w PiS decyzja o ewentualnej wymianie szefa rządu zostanie ogłoszona natychmiast, ale przebudowa gabinetu zostanie dokonana w przyszłym tygodniu i nie musi to wcale oznaczać, że zmienią się ministrowie.

W listopadowym sondażu przeprowadzonym na zlecenie serwisu rp.pl najwięcej respondentów (ponad połowa) wskazało, że w ramach rekonstrukcji rząd powinien opuścić Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Ponad 40 proc. ankietowanych wskazuje na ministra środowiska, Jana Szyszko, a po 35 proc. na Witolda Waszczykowskiego, Konstantego Radziwiłła oraz Zbigniewa Ziobro. 37 proc. respondentów wskazuje, że rząd powinna opuścić premier Beata Szydło.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL