fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Witold Waszczykowski: W Brukseli Polska przedstawi swoje racje

Witold Waszczykowski
PAP/EPA
W Brukseli odbędzie się jutro debata na temat praworządności w Polsce. Witold Waszczykowski uważa, że sytuacja w naszym kraju nie wymaga tego typu procedur.

Na wniosek Komisji Europejskiej sprawa prowadzonej wobec Polski procedury trafi jutro na posiedzenie unijnej Rady ds. ogólnych, czyli ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Prezentację w tej sprawie ma przedstawić wiceszef KE Frans Timmermans.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilku ministrów będzie chciało w tej debacie zabrać głos. 

Komisja nie chce się ograniczać tylko do sprawy Trybunału Konstytucyjnego, ale porozmawiać też o prowadzonej w Polsce reformie sądownictwa. Jak napisano w przygotowanym na to spotkanie dokumencie, do którego dotarła PAP, "przewidziane reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości wzmacniają obawy dotyczące praworządności". Komisja Europejska w piśmie, które trafiło do stolic krajów UE, opisuje krótko przebieg trwającej już ponad rok procedury praworządności wobec Polski.

Komisja Europejska już wcześniej wyrażała zaniepokojenie projektem reformy Krajowej Rady Sądownictwa. W marcu mówił o tym na posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego wiceszef KE Frans Timmermans, a miesiąc później na konferencji prasowej komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

Polskę będzie reprezentował wiceszef MSZ, minister ds. europejskich Konrad Szymański. Witold Waszczykowski zapowiedział, że Polska w Brukseli przedstawi swoje racje. - Przedstawimy inne zdanie, przedstawimy kontrargumenty i będziemy się domagać, żeby we wszystkich dokumentach Komisji uwzględniano nasze argumenty i nasze uwagi, które były uwzględniane na każde pismo Komisji - mówi szef MSZ.

Waszczykowski zadeklarował, że Polska będzie się domagać, by wszystkie dokumenty Komisji zawierały informacje o tym, że początek problemów wokół Trybunału Konstytucyjnego zaczął się jeszcze za poprzedniego rządu.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA