fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Ziobro o TK: Pięć to mniej niż czternaście

PAP,Rafał Guz
Zbigniew Ziobro odpierał na antenie TVP Info zarzuty, jakoby PiS chciał przejąć kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym. Podkreślił, że jego partia będzie mieć zaledwie pięciu wskazanych przez siebie sędziów w składzie TK, tymczasem PO wybierając pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu pięciu sędziów chciała doprowadzić do sytuacji, w której 14 sędziów byłoby wybranych przez koalicję PO-PSL,

- Przerobiłem to z synkiem, który ma cztery latka. Pytałem go czy 10 plus 4 to jest więcej niż 5. Bo PiS proponuje 5 sędziów w swoim składzie i mówi się, że my chcemy zawładnąć Trybunał. Natomiast mój syn zgadł, że 5 to jest mniej niż 14. 14 chciała mieć PO w swoim składzie. My tylko 5 - mówił minister sprawiedliwości.

Mówiąc o projekcie nowelizacji ustawy o TK przygotowanym przez PiS Ziobro przekonywał, że jest to dobra propozycja. PiS chce m.in. aby Trybunał w większości spraw obradował w pełnym, czyli 13-osobowym składzie. Krytycy nowych przepisów ostrzegają, że znacznie wydłuży to czas oczekiwania na orzeczenia TK. Ziobro odpowiada jednak, że "dobrze, jeśli jest szerszy skład, w który wejdą przedstawiciele wybrani przez różne środowiska polityczne; dyskusja będzie wtedy bardziej reprezentatywna dla polskiego społeczeństwa i wyrok będzie przemyślany lepiej".

Z kolei o wymogu, by orzeczenia zapadały większością 2/3 głosów a nie, jak obecnie, zwykłą większością, minister sprawiedliwości mówi, iż "ma to nie pozwalać, by gorące głowy pod wpływem chwili czy uwikłań partyjnych podejmowały decyzję o wysadzeniu w powietrze woli narodu". Dodał, że dzięki temu "wyroki będą przemyślane". 

Zobacz także:

Kolejna odsłona bitwy o Trybunał Konstytucyjny

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA