fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Kadry barierą dla innowacji

123RF
Popyt na kompetencje związane z przemysłem 4.0 zgłaszany przez firmy musi znaleźć odwzorowanie w programach nauczania – twierdzą eksperci.

Skoro generatorem innowacyjności w polskich firmach są pracownicy, to trzeba o nich zadbać. Tymczasem w sektorze MŚP brakuje kadry technicznej.

– Dziś barierą są nie tyle technologia czy finansowanie, ile kadry, a właściwie ich brak – podkreśla Tomasz Haiduk, członek zarządu Siemens Polska.

Trzeba postawić na kształcenie dualne

34 proc. firm w badaniu Siemensa i Ministerstwa Rozwoju (MR) twierdzi, że szczególnie poszukuje absolwentów szkół zawodowych i wyższych oraz politechnik, ale takich z praktyczną wiedzą, zdobytą już na etapie kształcenia. A z tym jest dziś duży problem.

Zdaniem Jana Filipa Staniłko, wicedyrektora Departamentu Innowacji w MR, popyt na kompetencje związane z przemysłem 4.0, zgłaszany przez przedsiębiorców, powinien znajdować odwzorowanie w programach nauczania.

Eksperci przekonują, że to efekt między innymi słabej dotąd współpracy biznesu z nauką. Instytuty nie są bowiem otwarte na wdrożenia, lecz stawiają na czystą naukę. Natomiast szkoły i uniwersytety kształcą w oderwaniu od potrzeb rynku. – Potrzebny jest alternatywny model kształcenia dualnego, gwarantujący kontakt zarówno z kadrą akademicką, jak i przemysłem – zaznacza Tomasz Haiduk.

Czy popyt na kompetencje związane z przemysłem 4.0 zgłaszany przez przedsiębiorców znajdzie odwzorowanie w programach nauczania?

Takiemu rozwiązaniu sprzyjają resorty nauki i rozwoju. Ten ostatni chce do końca roku przygotować strategię reindustrializacji.

Ma ona być jednym z elementów realizacji rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, a także powołać polską instytucję wspierającą rozwój innowacji w firmach przemysłowych. Chodzi o Polską Platformę Przemysłu 4.0 (PPP 4.0), która ma się zająć przełamywaniem kluczowych barier we wdrażaniu innowacji w rodzimych przedsiębiorstwach.

B+R to nie priorytet

Niestety, czynników hamujących rozwój w oparciu o innowacje w polskich realiach jest całkiem sporo.

Przedsiębiorcy wskazują m.in. na nadmierną biurokrację (40,6 proc. ankietowanych przedstawicieli sektora MŚP), brak zachęt ze strony organów publicznych (prawie 37 proc.) czy też niekorzystne dla firm rozwiązania podatkowe (tak twierdzi co trzeci badany) i legislacyjne (27,1 proc.).

Te bariery to jednak niejedyna przyczyna, dla której – jak przekonuje prof. Eugeniusz Toczyłowski, kierownik Zakładu Badań Operacyjnych i Systemowych Politechniki Warszawskiej – Polska nie jest jeszcze dziś na etapie masowego wdrażania innowacyjnych technologii.

Jego zdaniem podstawą strategii wielu firm jest „odchudzanie" kosztów. – Nie zawsze badania i rozwój stanowią istotny element polityki firmy – zaznacza.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA