Polska biurokracja jest mało efektywna

Daleko nam do urzędniczego bizancjum Francji, ale brak strategii dla administracji grozi jej niekontrolowanym rozrostem.

Publikacja: 05.05.2016 21:00

Polska biurokracja jest mało efektywna

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Na 1000 mieszkańców w Polsce przypada 28 osób zatrudnionych przez aparat publiczny – wynika z analizy danych ostatnio opublikowanych przez Eurostat. A że Polaków z od pewnego czasu ubywa, a pracowników administracji, sądów, policji i wojska wciąż przybywa, to wskaźnik „upublicznienia" naszego życia sukcesywnie rośnie. W 2008 r. na 1000 Polaków przypadało 26 urzędników i różnego rodzaju funkcjonariuszy, podczas gdy w 2003 r. tylko 22,8.

Co ciekawe jednak, na tle krajów Unii Europejskiej nie wypadamy najgorzej. We Francji wskaźnik taki wynosi aż 37, a w Niemczech i Belgii prawie 34. Nawet w Wielkiej Brytanii, która często jest stawiana za wzór do naśladowania w zarządzaniu administracją publiczną, relacja urzędników do liczby mieszkańców jest zbliżona do naszej.

Pozostało 80% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Pod presją kosztów prezesi zmienią biznes
Rynek pracy
Konkurencyjny rynek sprzyja doświadczonym freelancerom
Rynek pracy
Pracę zmieniamy bardzo ostrożnie. Polacy najbardziej lojalni w Europie
Rynek pracy
Nielubiany przez szefów benefit zostanie w firmach na stałe
Rynek pracy
Częściej uciekamy na zwolnienia. Są dwa podstawowe powody