fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Polska biurokracja jest mało efektywna

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Daleko nam do urzędniczego bizancjum Francji, ale brak strategii dla administracji grozi jej niekontrolowanym rozrostem.

Na 1000 mieszkańców w Polsce przypada 28 osób zatrudnionych przez aparat publiczny – wynika z analizy danych ostatnio opublikowanych przez Eurostat. A że Polaków z od pewnego czasu ubywa, a pracowników administracji, sądów, policji i wojska wciąż przybywa, to wskaźnik „upublicznienia" naszego życia sukcesywnie rośnie. W 2008 r. na 1000 Polaków przypadało 26 urzędników i różnego rodzaju funkcjonariuszy, podczas gdy w 2003 r. tylko 22,8.

Co ciekawe jednak, na tle krajów Unii Europejskiej nie wypadamy najgorzej. We Francji wskaźnik taki wynosi aż 37, a w Niemczech i Belgii prawie 34. Nawet w Wielkiej Brytanii, która często jest stawiana za wzór do naśladowania w zarządzaniu administracją publiczną, relacja urzędników do liczby mieszkańców jest zbliżona do naszej.

Problem braku celu

– Jednak to wcale nie znaczy, że nasza administracja jest najlepsza na świecie – zauważa Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte w Polsce. – Wprost odwrotnie, na przykład...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA