Zbyt niska aktywność zawodowa Polek

Adobe Stock
Od 2000 r. Polska zanotowała jeden z największych awansów w zestawieniu przedstawiającym sytuację kobiet na rynku pracy. Jednak od roku stoimy w miejscu.

Możemy się pochwalić szybko malejącą stopą bezrobocia wśród kobiet, dużym udziałem pań na pełnym etacie i jedną z najmniejszych w OECD różnic dzielących wynagrodzenia kobiet i mężczyzn (tzw. pay gap). To sprawiło, że Polska znalazła się na dziewiątym miejscu wśród 33 krajów OECD w udostępnionym „Rzeczpospolitej" najnowszym raporcie PwC „Women in Work Index 2018", który analizuje przyjazność rynku pracy dla kobiet.

W indeksie, który jest średnią ważoną takich wskaźników, jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia oraz forma zatrudnienia, ścisłą czołówkę tworzą Islandia, Szwecja i Norwegia. Jednak w minionych 16 latach to Polska dokonała jednego z największych awansów. W 2000 r. zajmowaliśmy 19. pozycję, a od dwóch lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce. Najlepiej wypadamy pod względem równości płac – gdy w OECD w 2016 r. płace mężczyzn były średnio o 16 proc. wyższe od płac kobiet, w Polsce ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL