fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jarosław Gowin: Obywatele nie chcą rewolucji

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Nadzieja na budowę raju na ziemi kończy się obozem koncentracyjnym. Dlatego jako polityk staram się być twardym realistą - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w rozmowie z Piotrem Witwickim.

„Istnieje zagrożenie, że spod łóżka wypełzną klasycy filozofii z zakurzonymi brodami. I tłumaczyć im trzeba będzie w nieskończoność, że ich tezy zupełnie nie odnoszą się do Polski".

Całkowicie się z tym nie zgadzam. Ciągle staram się sięgać do klasyków filozofii politycznej, od Arystotelesa i stoików przez de Tocqueville'a po Maxa Webera, i zawsze znajduję tam inspiracje do konkretnych działań politycznych.

Zacytowałem wiersz Marcina Świetlickiego o panu.

Domyślam się, że moje obecne wybory polityczne nie znajdują uznania w oczach Marcina. Mówię po imieniu, bo w 1980 r. mieszkaliśmy na tym samym piętrze akademika Żaczek. On był studentem polonistyki, a ja filozofii.

Tytuł wiersza to „Gowin sam w domu". Podobno zamykał się pan w tym pokoju w akademiku i ciągle się uczył.

I tak, i nie. Po okresie szkolnego leserowania, kiedy z trudem doczłapałem do matury, studia filozoficzne były dla mnie olśnieniem i ukształtowały mnie na całe życie. ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA