fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

Turystyka rośnie, ale słabiej

Bloomberg
O 3,5 procent ma wzrosnąć w tym roku udział branży turystycznej w światowym PKB. To nieco mniej niż zakładano na początku roku. Najsłabiej radzi sobie turystyka krajowa

Światowa Rada ds. Turystyki (World Travel&Tourism Council – WTTC) w uaktualnionym raporcie dotyczącym globalnego rynku turystycznego szacuje, że nadal będzie on rósł szybciej niż gospodarka.

– Turystyka to wyjątkowo odporna branża. Mimo kilku tragicznych wydarzeń, które w tym roku miały miejsce, sektor w 2015 roku zanotuje wzrost o 1 procent wyższy niż światowe PKB – mówi David Scowsill, prezes WTTC.

Uaktualnione dane wskazują na nieco słabszy rozwój w stosunku do projekcji z początku roku (-0,2 punktu procentowego), ale branża zmagała się międzyczasie z pojawieniem się wirusa MERS w Korei Południowej i eboli w Afryce Zachodniej, trzęsieniami ziemi w Nepalu, tajfunami na Filipinach, atakami terrorystycznymi w Tunezji, Egipcie, Libanie, Francji i Mali, a także z zawirowaniami politycznymi na Ukrainie i wojną w Syrii.

WTTC szacuje, że wpływy do światowego PKB pochodzące z branży turystycznej, która w 2015 roku stworzyła 284 miliony miejsc pracy, wyniosą 7,8 biliona dolarów. Wydatki turystów będą w 2015 roku wyższe o 2,9 procent. Czynnikiem spowalniającym rozwój branży są mniejsze przychody z ruchu krajowego (-0,3 punktu procentowego w stosunku do założeń z początku roku, kiedy szacowano wzrosty w tym segmencie na 3,7 procent) oraz niższe inwestycje (4,1 procent wobec zakładanych 4,8 procent).

Najszybciej rozwijającym się regionem turystycznym świata pozostaje Azja Południowa (7,7 procent), na co duży wpływ maja wzrost  turystyki w Indiach. Z kolei najwolniej branża rośnie w Ameryce Łacińskiej (1,7 procent), na co wpływ ma - według rady - spowolnienie gospodarcze Brazylii. Przewiduje się, że do końca tego roku tamtejsza gospodarka zanotuje spadek o 2,1 procent.

Stosunkowo słabo wypada Europa. Na Starym Kontynencie wzrost w branży turystycznej szacowany jest na 2 procent. W grupie G20 najsłabiej wypada Rosja (- 3,9 procent), najlepiej zaś Indie (wzrost o 8,1 procent).

W najbliższej dekadzie turystyka ma rosnąć rocznie średnio o 3,7 procent, co wciąż oznacza rozwój szybszy niż globalna gospodarka. W 2025 roku wpływy z branży do światowego PKB mają wynieść 11,3 biliona dolarów, a sektor odpowiedzialny będzie za 355 milionów miejsc pracy.

Jak twierdzi WTTC, prognozy te uzależnione są jednak od polityki poszczególnych krajów wspierających rozwój turystyki. Wśród czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję branży, są braki kadrowe, niewielkie inwestycje i wolny rozwój infrastruktury.

Zdaniem WTTC by branża mogła się rozwijać, niezbędne jest stworzenie kompleksowych strategii uwzględniających współpracę sektora publicznego z prywatnym.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA