fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

Terroryzm nie wpływa na Polskę

Materiały Promocyjne
Choć światową gospodarką wstrząsają kolejne akty terroru, na Polskę niemal nie mają one wpływu – podaje Instytut Gospodarki i Pokoju, w opracowanym właśnie raporcie Global Terrorism Index

Trzeci już Global Terrorism Index, raport przygotowany przez Instytut Gospodarki i Pokoju (Institute for Economics and Peace), analizuje różne ataki terrorystyczne pod kątek ich wpływu na światową ekonomię w 2014 roku.

Informacje pochodzą z Bazy Danych Światowego Terroryzmu tworzonej przez Narodowe Konsorcjum ds. Badań nad Terroryzmem i Przeciwdziałaniu Terroryzmowi. Zapisano w niej już ponad 140 tysięcy wydarzeń i uznaje się, że to najdokładniejszy tego typu spis na świecie.

W skali od 0 do 10, przy czym najniższa nota oznacza najmniejszy wpływ terroryzmu na ekonomię danego kraju, a najwyższa – największy, Polskę oceniono na zero. W zestawieniu 162 państw tę najniższą notę otrzymały również Japonia, Finlandia, Kuba, Słowenia, Słowacja, Rumunia i Korea Północna.

Spośród popularnych kierunków turystycznych w pierwszej dziesiątce krajów, na które terroryzm ma największy wpływ, znalazła się zaś Tajlandia (7,279 punktu). Egipt zajął pozycję trzynastą (6,813), Kenia osiemnastą (6,66), Turcja dwudziestą siódmą (5,737), Wielka Brytania dwudziestą ósmą (5,613), a Grecja dwudziestą dziewiątą (4,976). Tunezja, która cierpi z powodu odpływu turystów obawiających się spędzić tam wakacje, znalazła się na pozycji 47. z wynikiem 3,697.

W tegorocznym zestawieniu szczególny nacisk położono na zmieniający się charakter terroryzmu w zależności od położenia geograficznego, mnogość metod ataków i organizacji w nie zamieszanych. Wyniki analizy pokazują, że między rokiem 2013 a 2014 liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zdarzeniami terrorystycznymi wzrosła o 80 procent (ponad 32 tysiące osób). Za najaktywniejsze organizacje terrorystyczne uznano Państwo Islamskie i Boko Haram.

Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA