Koniec wysokich rachunków za telefonowanie za granicą

Obowiązujące od dziś unijne przepisy znoszą opłaty roamingowe na terenie całej wspólnoty

Publikacja: 15.06.2017 10:17

Koniec wysokich rachunków za telefonowanie za granicą

Foto: archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Jak mówi Bartosz Zadura z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, bezpłatny roaming włączy się automatycznie po przekroczeniu granicy. Firma telekomunikacyjna powinna przysłać esemes z informacją o opłatach.

Zadura radzi jednak sprawdzać rachunek i kontrolować, czy operator wywiązuje się z obowiązku bezpłatnego roamingu. Za egzekwowanie unijnych przepisów w Polsce odpowiada Urząd Komunikacji Elektronicznej i to do niego trzeba zgłaszać przypadki nadużyć.

Trzech z czterech największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce zapowiedziało dostosowanie stawek do nowego prawa. Prezes UKE nie wyklucza nałożenia kar finansowych na operatorów telekomunikacyjnych naruszających unijne przepisy.

Firmy telekomunikacyjne mają też obowiązek poinformowania abonentów o nowych zasadach oraz cennikach usług, jakie będą obowiązywały od 15 czerwca.

Stawki roamingowe w Unii były redukowane od 2007 roku. Komisja Europejska na początku prosiła operatorów, by dobrowolnie je obniżali, a kiedy jej apele nie przyniosły rezultatów, zaproponowała przepisy, które wymusiły zmiany. Najpierw taniały rozmowy, później esemesy, a następnie internet w komórce. Teraz obywatele Unii nie zapłacą za te usługi więcej, niż u siebie w kraju.

- Wysokie stawki roamingowe były anomalią na kontynencie, gdzie ludzie podróżują swobodnie między krajami - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Andrus Ansip. Dodaje, że "w końcu ludzie przestaną wyłączać telefony czy funkcje Internetu w komórce po przekroczeniu granicy innego państwa".

Jednak korzyści dla konsumentów oznaczają koszty dla operatorów. Dlatego firmy telekomunikacyjne będą sprawdzać, czy nie ma nadużyć. Chodzi o to, by uniknąć takich sytuacji, w których ktoś kupuje tanią kartę SIM w jednym kraju, by w korzystać z niej na stałe w innym. Jeśli będzie dochodziło do takich wypadków, operatorzy będą mogli nakładać niewielkie opłaty roamingowe.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek