fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

Lizbona bezpieczniejsza w oku kamery

Kamery testowano w Bairro Alto
Filip Frydrykiewicz
Rozmieszczenie kamer w często odwiedzanych przez turystów dzielnicach poprawi bezpieczeństwo w Lizbonie - stwierdziły władze miasta i planują rozszerzenie monitoringu

Władze lizbońskiego ratusza we współpracy z portugalską policją zainstalują w dużej części miasta kamery. Tam, gdzie założono je na próbę, znacząco spadła przestępczość na ulicach.

Jak mówi Miguel Fonseca, który współpracuje z lizbońskim ratuszem w realizacji jego budżetów partycypacyjnych, objęcie stolicy systemem monitoringu przyniesie znaczące oszczędności miastu. - Dotychczas brakowało danych pozwalających na ocenę skutków tego systemu. W ostatnich dniach ujawniono, że prowadzone od 2014 r. testy w popularnej wśród turystów dzielnicy Bairro Alto zakończyła się sukcesem - wyjaśnia.

Według policyjnych danych, dzięki kamerom w Bairro Alto można tam wysyłać mniej patroli, bo zmniejszyła się liczba popełnianych tam przestępstw.

- Zalet tego rozwiązania jest wiele. Zapis z prawie 30 kamer pozwolił na sprawniejsze prowadzenie śledztw, a także pomógł w prewencji. Gęste rozmieszczenie kamer w Bairro Alto sprawiło też, że ludzie w tej części miasta, słynącej z intensywnego życia wieczornego, czują się bezpieczniej. W efekcie liczba turystów w tamtejszych restauracjach i barach wyraźnie rośnie - wskazuje Fonseca.

Kolejnymi po Bairro Alto częściami Lizbony, w których mają pojawić się uliczne kamery, będą Cais do Sodre oraz Miradouro de Santa Catarina. Obie również są częstym celem wizyt turystów.

- W mamy plan pokrycia monitoringiem całego miasta. Wspólnie z policją przygotowujemy kolejne miejsca gdzie powinny znaleźć się kamery. Część z nich będzie działać w połączeniu z internetem bezprzewodowym - ujawnia Carlos Castro, urzędnik lizbońskiego ratusza.

Lizbona nie jest pierwszym portugalskim miastem stawiającym na system masowego monitoringu. W połowie maja w sąsiadującej ze stolicą Amadorze zainstalowano ponad sto kamer. Wkrótce po inauguracji projektu, kosztującego 900 tysięcy euro, lokalna policja ujęła mężczyznę podejrzanego o morderstwo - w śledztwie pomógł zapis z kamer w dniu przestępstwa.

Do rozwijania ulicznego monitoringu w skali masowej szykują się także dwa inne portugalskie miasta: Coimbra oraz Vila Franca de Xira.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA