fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rzecznik Kremla: Rosja wygrywa wyścig zbrojeń z USA

Władimir Putin
AFP
Kreml twierdzi, że Rosja wygrywa ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o opracowywanie nowej broni jądrowej. Słowa te padły zaledwie kilka dni po eksplozji rakiety w północnej części kraju.

- Nasz prezydent wielokrotnie powtarzał, że rosyjska inżynieria w tym sektorze znacznie przewyższa poziom, który inne kraje zdołały osiągnąć i jest on wyjątkowy - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.

W ubiegłym tygodniu podczas próbnego testu rakiety doszło do eksplozji. Zginęło co najmniej pięć osób, a trzy inne zostały ranne. Takie informacje przekazała państwowa agencja Rosatom.

"Stany Zjednoczone wiele wyciągają po eksplozji pocisku w Rosji" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. "Mamy podobną, choć bardziej zaawansowaną technologię" - dodał.

Amerykański prezydent zasugerował, że eksplozji uległ pocisk, który NATO określa jako SSC-X-9 Skyfall. To rakieta dalekiego zasięgu, która jest napędzana przez mały reaktor jądrowy. 

Na początku sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z układu INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu). Otworzyło to drogę do nowego wyścigu zbrojeń z Rosją.

Wcześniej NATO zażądało od Moskwy zniszczenia nowego jądrowego systemu pocisków manewrujących, który Stany Zjednoczone uważają za naruszenie traktatu.

W lutym prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja nie dąży do agresji, jednak broń jądrowa zostanie skierowana w stronę Stanów Zjednoczonych, jeśli Amerykanie rozmieszczą w Europie swoje rakiety.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA