fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Rolnicy nadal z ubezpieczeniem zdrowotnym

www.sxc.hu
Ubezpieczenie zdrowotne dla rolników zostanie utrzymane, a rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów.

Parlamentarzyści zdecydowali w piątek, że ubezpieczenie zdrowotne dla rolników po 1 stycznia 2017 r. zostanie utrzymane na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych była konieczna, bo moc traci ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012–2016 i bez noweli Narodowy Fundusz Zdrowia nie mógłby otrzymywać składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Na dotychczasowych zasadach będzie także ustalana wysokość miesięcznej składki. Posłowie odrzucili poprawkę PSL o możliwości odpisywania składki zdrowotnej od podatku rolnego.

Nowelizacja stanowi też, że oddziały wojewódzkie NFZ będą powoływane przez wojewodów. Ma to zapobiec blokowaniu powoływania rad w razie, gdy swojego kandydata nie zaproponują organizacje pacjenckie. Kandydat wskazywany przez wojewodę miałby być powoływany po dwukrotnej publikacji ogłoszenia. Według autorów projektu podczas naboru na członków rad organizacje pacjenckie często nie zgłaszały kandydatów.

Rady oddziałów wojewódzkich składają się z dziewięciu członków, z których przez wojewodę dotychczas wskazywanych było dwóch. Teraz, jeśli swojego kandydata nie wskażą organizacje pacjenckie, będzie wybierał ich trzech. —kek

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA