Rolnicy

Zmiany w rozporządzeniu dot. oznakowania produktów: zagraniczne ziemniaki już nie będą udawać polskich

AdobeStock
Angielskie, egipskie czy francuskie warzywa sprzedawane w marketach jako polskie - to praktyki, którymi wzburzeni byli konsumenci, ale przede wszystkim rolnicy. Rząd mówi "dość" i obiecuje koniec nieuczciwego procederu - informuje serwis money.pl.

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego oznaczania produktów.

To ma być koniec nieuczciwych praktyk, stosowanych przez sprzedawców.

Jak informuje money.pl - zmiany mają sprawić, że kupujący zawsze będą wiedzieli jaki jest kraj pochodzenia zakupowanego przez nich produktu.

Powszechnym zjawiskiem jest, że sieci handlowe sprowadzają zagraniczne ziemniaki, przepakowują je, oznaczają właściwą etykietą i sprzedają jako polski produkt. Do tej pory etykieta o takiej treści jest zgodna z przepisami, ale w praktyce wprowadza konsumenta w błąd.

Zgodnie z rozporządzeniem, przy produkcie będzie musiała być podana widoczna informacja o kraju pochodzenia. Dotychczas stosowane było to zazwyczaj jedynie przy ziemniakach sprzedawanych na wagę. Teraz ma pojawić się także, przy produktach już zapakowanych - pisze serwis.

Ministerstwo wysłało projekt do konsultacji ponad 50 organizacjom i instytucjom związanym z rolnictwem. Termin konsultacji minął we wtorek.

Rolnicy co do zasady chwalą inicjatywę resortu, jednak sporo z nich zauważa nieścisłości.

Źródło: dziennikzachodni.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL