fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przedsiębiorczy rolnik musi wykazać podatek z biznesu

Fotorzepa, Marta Bogacz
Do 31 maja rolnicy i domownicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, ale podlegają ubezpieczeniom w KRUS, muszą udokumentować Kasie wysokość podatku z biznesu za 2020 r.

Mogą to zrobić przedkładając zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo własne oświadczenie (https://zaplecze.biznes.gov.pl/files/document_attachments/3341/KRUS_UD_24B.pdf). Podają w nim kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy i oświadczają, czy przekroczyła roczną kwotę graniczną. Możliwość pozostania przez rolnika lub domownika w ubezpieczeniu społecznym rolników zależy bowiem od tego, czy kwota podatku od przychodów z działalności pozarolniczej zmieściła się w limicie. Od czerwca br. możliwość pozostania w KRUS będą miały osoby, których podatek z działalności za 2020 r. nie przekroczył 3540 zł.

Jeśli kwota podatku przekroczy ten limit, ubezpieczenie rolnika lub domownika ustanie z dniem, do którego rolnik / domownik miał obowiązek złożyć zaświadczenie lub oświadczenie w KRUS. Tak samo będzie w przypadku, gdy rolnik do 31 maja nie złoży żadnego...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA