Wyścig o miliardy dla wsi na ostatniej prostej

Bloomberg
Przy zmianie wspólnej polityki rolnej polscy rolnicy mają szansę na dopłaty bezpośrednie zbliżone do unijnej średniej. Rząd musi jednak szukać sojuszników.

Polskie rolnictwo dzięki funduszom z UE rozkwitło. Niedawno zakończyła się akcja wypłat zaliczek na dopłaty bezpośrednie za 2017 r. Do 1,3 mln polskich rolników trafiło ponad 9 mld zł. Tymczasem w Brukseli wykuwa się właśnie reforma wspólnej polityki rolnej (WPR). Na jak duże wsparcie polscy rolnicy mogą liczyć po 2020 r., w nowej perspektywie finansowej?

– To najtrudniejsze pytanie, na które będziemy mogli odpowiedzieć dopiero w maju – mówi „Rzeczpospolitej" Jerzy Plewa, dyrektor generalny w unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Najpierw muszą zostać określone wieloletnie ramy finansowe.

Więcej dla małych

Wiadomo już natomiast, że większe będzie wsparcie dla małych i średnich gospodarstw. – W dzisiejszej polityce rolnej dochodzi do sytuacji, że 80 proc. pieniędzy trafia do 20 proc. gospodarstw, co jest postrzegane jako niesprawiedliwe – mówi Jerzy Plewa. Dlatego Bruksela wprowadzi górną granicę płatności przypada...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL