Polskie rolnictwo straciło sojusznika we Francji

Fotorzepa, Michał Walczak
Wolta prezydenta Macrona zmniejsza szanse naszych rolników na to, że po reformie w 2020 roku dostaną środki podobnej wysokości co do tej pory.

Wsparcie dla utrzymania budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR) traci podstawowych obrońców. Prezydent Macron zapowiedział, że WPR nie jest „świętą krową" i w obliczu dziury budżetowej – 12 mld euro po brexicie – potrzebne jest ponowne rozważenie wydatków – poinformował portal Politico, powołując się na list, wysłany w grudniu przez Paryż do Brukseli. W obliczu trwającej debaty nad przyszłym unijnym budżetem Francja wzywa do priorytetowego traktowania obrony i edukacji, a dotychczasowe główne polityki, do których zalicza się właśnie wspólna polityka rolna, powinny zostać poddane „głębokiej reformie".

– To zaskakująca wiadomość, bo Francja zawsze należała do największych obrońców polityki rolnej – przyznaje prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Komisarz ds. budżetu zapowiada, że jest realna możliwość zmniejszenia budżetu WPR. Pojawiają się głosy o dwóch budżetach, Unii dwóch prędkości i inny...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL