fbTrack
REKLAMA

Rolnictwo

Ćma bukszpanowa – jak walczyć z tym niebezpiecznym szkodnikiem?

Nawet dorodny i okazały bukszpan przestanie być taki piękny, gdy zaatakuje go ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis). Szkodnik ten jest bardzo żarłoczny i błyskawicznie się rozprzestrzenia. Małe, niepozorne na pierwszy rzut oka zielone gąsienice dokonują wielu szkód, doprowadzając do zamierania bukszpanów. Jak skutecznie pozbyć się ćmy bukszpanowej? Podpowiadamy!

Ćma bukszpanowa to gatunek motyla powszechnie występujący w Azji. Do Europy, a dokładniej do Niemiec, trafił w 2006 r. razem z importowanymi sadzonkami. W Polsce obecność tego rodzaju owada zaobserwowano stosunkowo niedawno, bo w 2012 r. Wtedy jeszcze nikt nie podejrzewał, że szkodnik będzie tak szybko się rozprzestrzeniać i pustoszyć nasze ogrody, parki i lasy. Dzisiaj mamy do czynienia z prawdziwą inwazją ćmy bukszpanowej.

Ćma bukszpanowa – jak wygląda?

Motyl ćmy bukszpanowej (sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/cma-bukszpanowa-cydalima-perspectalis/) mierzy około 4 cm przy rozłożonych skrzydłach i przybiera barwę białą lub brązową. Dla każdego właściciela ogrodu niebagatelne znaczenie ma to, że dorosły osobnik owada nie jest szkodliwy.

Ćmy bytują wewnątrz krzewów, gdzie składają jaja, z których wykluwają się larwy o długości od 1 do 2 mm. W ciągu 4 tygodni osiągają do 4 cm długości, przekształcają się w gąsienice. W trakcie rozwoju gąsienice zmieniają kolor z zielonego w brązowy. Larwy są niezwykle żarłoczne: potrafią zjeść całe liście, łącznie z młodymi pędami.

Żarłoczność i szkodliwość ćmy bukszpanowej zwiększa się z każdym pokoleniu. W ciągu roku szkodnik może mieć od trzech do nawet czterech pokoleń.

Po czym poznać, że ćma bukszpanowa niszczy bukszpany?

Największe zagrożenie dla bukszpanów ze strony ćmy bukszpanowej jest od wiosny (marzec/kwiecień) do jesieni (wrzesień/październik). By zorientować się, że w naszym ogrodzie zadomowił się ten owad, trzeba systematycznie i dokładnie przyglądać się krzakom, co najmniej kilka razy w miesiącu. Dzięki temu dostrzeżmy szkodnika jeszcze zanim zdąży wyrządzić znaczące szkody.

W pierwszej chwili może być trudno rozpoznać, z jakim pasożytem mamy do czynienia, ale jego identyfikację ułatwiają tworzone przez niego oprzędy, które pokrywają pędy i gałązki rośliny. Są to delikatne, pokryte odchodami pajęczyny, które dużo łatwiej jest je zauważyć niż larwę ćmy. Oprócz larw powinniśmy doszukiwać się także gładkich, jasnozielonych i tkwiących w kokonach umocowanych do liści bukszpanu poczwarek.

Krzew trzeba dokładnie przepatrzyć, rozsuwając dłońmi kolejne warstwy liści, gdyż żerujące we wnętrzu owady dobrze się kamuflują. Czasem na pierwszy rzut oka zdrowy krzew dopiero po przycięciu okazuje się doszczętnie zniszczony przez owady.

Jak pozbyć się dorosłego motyla ćmy bukszpanowej z ogrodu?

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” działania najlepiej podjąć jeszcze zanim w bukszpanie pojawi się ćma. Dobrze sprawdzą się w tej roli pułapki na ćmę bukszpanową (znajdziesz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/cma-bukszpanowa-cydalima-perspectalis/pulapki-feromonowe-na-cme-bukszpanowa-jakie-wybrac-i-jak-stosowac/), które wabią dorosłe osobniki i pozwalają je wyłapać.

Pułapka z dyspenserem feromonowym jak magnes przyciąga samice tego gatunku, które znoszą jaja i są winne zniszczeniom w obrębie bukszpanu. Ćma trafia do pułapki, z której nie ma się jak wydostać, co przerywa cykl rozrodczy szkodnika.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pułapek. Kupić można pułapki lejkowe, typu delta, tablice lub lepowe opaski. Najlepiej rozmieszczać je tuż przy bukszpanach od początku marca do końca października.

Ćma bukszpanowa – czym zwalczać?

Trzeba mieć dużo szczęścia i naprawdę wprawne oko, żeby zauważyć ćmę bukszpanową w formie motyla, biorąc pod uwagę, że owad ten lata w nocy. Zwykle to się jednak nie udaje i orientujemy się, że z bukszpanami dzieje się coś niedobrego, gdy są już w nich jaja lub larwy. Co wtedy zrobić?

Jeśli się okaże, że nasze krzewy zostały zaatakowane przez ćmę, spróbujmy usunąć jej jaja i gąsienice mechanicznie, strząsając je na rozłożoną pod krzewem folię lub wybierając ręcznie. Później takiej folii trzeba się skutecznie pozbyć. Podobnie należy postąpić z gołymi pędami, jak i tymi, na których widać oprzędy – najlepiej je wyciąć i spalić. Można także spróbować wypłukać gąsienice z krzewu przy pomocy silnego strumienia wody.

Pomocny w walce z ćmą bukszpanową jest również oprysk (potrzebne do tego środki znaleźć można tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/cma-bukszpanowa-cydalima-perspectalis/oprysk-na-cme-bukszpanowa-jaki-wybrac-i-kiedy-zastosowac/) preparatami takimi jak choćby Mospilan. Oprysk biologicznym specyfikiem zawierającym specjalne bakterie sprawia, że gąsienice po 72 godzinach przestają żerować. Niezwykle istotne jest, aby dokładnie opryskać cały krzew.

Biologiczna ochrona nie pozostawia po sobie śladów, a w dodatku jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska. Środki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA