fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co powinni wiedzieć rozwodzący się przedsiębiorcy

Adobe Stock
Nie ma jasnego stanowiska fiskusa co do tego czy wraz z orzeczeniem końca związku małżeńskiego dochodzi do dostawy towarów, którymi będący przedsiębiorcami mąż lub żona mogli do tej pory samodzielnie zarządzać.

Czy były małżonek prowadzący działalność gospodarczą zachowuje prawo do dysponowania majątkiem? Czy ustrój majątkowy, jaki panował, w jego byłym małżeństwie ma znaczenie w tym przypadku? Czy wraz z orzeczeniem rozwodu dochodzi do dostawy towarów? Takie pytania często zadają sobie rozwodzący się przedsiębiorcy.

Dość powszechna jest sytuacja, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku nabytego w czasie trwania małżeństwa, w którym panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Jeżeli ten małżonek prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od nabytych składników majątku. Według przepisów o VAT jest traktowany jako podmiot posiadający swobodę w dysponowaniu tymi składnikami. Jest to równoznaczne z jego prawem do rozporządzania tym towarem jakby był jego właścicielem.

Czytaj także: Podział majątku po rozwodzie nie ogran...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA