fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

W Polsce obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci

123RF
- Bicie dziecka jest porażką dorosłego - jego przegraną z własną frustracją i świadectwem braku kompetencji wychowawczych. - mówi Rzecznik Praw Dziecka w Światowym Dniu Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

Inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem stosowania kar cielesnych została zapoczątkowana przez amerykańską organizację EPOCH (End Physical Punishment of Children) dwadzieścia lat temu. Stałe podnoszenie świadomości dorosłych, że rezygnacja z wszelkich przejawów przemocy w wychowaniu jest jednym z niezbędnych warunków zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju. Powinno być priorytetem każdego, komu zależy na dobru najmłodszych i pełnym zabezpieczeniu ich praw.

W Polsce zakaz bicia dzieci reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Od 2010 r. zapisany jest w nich, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim..

- Musimy przyjąć raz na zawsze prawdę, że dziecko nie jest niczyją własnością, należy zawsze taktować je podmiotowo. Od ośmiu lat w Polsce obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci. Trzeba o tym pamiętać i konsekwentnie reagować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec najmłodszych. – podkreśla Marek Michalak

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA