fbTrack

Rankingi

Ranking wydziałów prawa - kto najlepiej przygotowuje do aplikacji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Do egzaminów na aplikacje prawnicze od sześciu lat najlepiej przygotowuje Uniwersytet Jagielloński.

Od ośmiu lat Ministerstwo Sprawiedliwości porównuje, jak poszczególne uczelnie przygotowują do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Wyniki absolwentów, którzy kończyli studia w ubiegłym roku, są też najważniejszym wskaźnikiem w rankingu „Rzeczpospolitej" świadczącym o jakości kształcenia.

Ważne kazusy

W analizach MS od 2014 r. w czołówce uczelni najlepiej uczących do egzaminów prawniczych znajdują się trzy uniwersytety: Jagielloński, Łódzki oraz Warszawski.

Uczelnia z Krakowa, zwycięzca tegorocznego rankingu „Rzeczpospolitej" dominuje w tym zestawieniu od sześciu lat. Jesienią ubiegłego roku na aplikacje dostało się 265 spośród 356 zdających absolwentów (74,44 proc.). Drugi był Uniwersytet Łódzki (zdawalność na poziomie 60,34 proc.), a trzeci Warszawski (59,13 proc.). Tuż za podium znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (58,5 proc.), Uniwersytet Gdański (55 proc.) oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach (55 proc.).

Najbardziej spektakularny awans należy do Uniwersytetu Gdańskiego, który z ósmego miejsca awansował na czwarte.

– Kładziemy duży nacisk na praktyczny aspekt ćwiczeń, czyli kazusy, kazusy i jeszcze raz kazusy – podkreśla prof. Jakub Stelina, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG. – Do tego dochodzi nasza stała troska o jakość kształcenia: przeprowadzamy regularnie hospitacje i wizytacje kierowników katedr na zajęciach – wylicza.

Lepiej niż rok wcześniej na egzaminach wstępnych poradzili sobie też absolwenci UŚ (awans z miejsca dziewiątego na szóste). Skąd ten sukces? – Nasi wykładowcy kładą bardzo duży nacisk na naukę czytania aktów prawnych i metodologię rozwiązywania testów, co przynosi pozytywne rezultaty – wskazuje Magdalena Stryja, kierownik dziekanatu Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

Z analizy MS wynika przede wszystkim rzecz, zdawałoby się, banalna – że warto się uczyć.

Co gwarantuje sukces

Im lepsza ocena na dyplomie ukończenia studiów, tym większa szansa na pomyślne zdanie egzaminu. Spośród 3381 osób, które w ubiegłym roku dostały się na aplikacje, najwięcej z nich kończyło uczelnię z ocenami: celującą (93,02 proc.), bardzo dobrą (63,08 proc.) i dobrą plus (49,44 proc.).

Nie warto też czekać z podchodzeniem do egzaminu na aplikację. Absolwenci z 2015 r. stanowili blisko 60 proc. spośród tych, którym udało się zaliczyć testy. W przypadku absolwentów z lat 2014 i 2013 zdawalność wynosiła odpowiednio 20,05 i 7,22 proc. W zeszłym roku najstarszą osobą, która zdała na aplikacje, był absolwent UG z 1990 roku.

Istotna jest też forma studiów. Na aplikacje lepiej zdają absolwenci studiów stacjonarnych. Spośród absolwentów UW, którzy zdali egzamin pozytywnie – 57,34 proc. kończyło studia dzienne, a 35,41 proc. zaoczne.

Zobacz: Ranking Wydziałów Prawa - Tabela

- Jakość kształcenia

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL