Ranking Kancelarii prawniczych 2019: największe kancelarie w Polsce

Tylko cztery kancelarie z pierwszej dziesiątki utrzymują zespoły liczące ponad setkę prawników. W ubiegłym roku było ich siedem.

Aktualizacja: 10.06.2019 07:59 Publikacja: 10.06.2019 07:45

Dentons 221 prawników, w tym 134 adwokatów i radców – największa kancelaria w Polsce

Dentons 221 prawników, w tym 134 adwokatów i radców – największa kancelaria w Polsce

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Numerem 1 pod względem wielkości zespołu pozostaje kancelaria Dentons. Przez rok zespół powiększył się o siedem osób. Zmniejszenie liczby adwokatów i radców o sześć osób to wynik doprecyzowania regulaminu rankingu – w tym roku prawników zagranicznych, którzy nie mają wpisu na polskie listy, zaliczaliśmy do ogólnej liczby magistrów prawa.

Czytaj także: Najlepszych na rynku wybrały kapituły

Największa kancelaria w Polsce dobrze ocenia minione 12 miesięcy.

– W 2018 r. osiągnęliśmy najlepsze rezultaty w historii naszej kancelarii – i to w oparciu o niemalże niezmieniony zespół prawniczek i prawników. Swoje sprawy powierzyło nam ponad tysiąc klientów, dla których prowadziliśmy co najmniej 3 tys. projektów. Przepracowaliśmy w ten sposób blisko 250 tys. godzin, z czego ok. 3,8 tys. pro bono – chwali swój zespół Arkadiusz Krasnodębski, po raz trzeci wybrany partnerem zarządzającym kancelarii Dentons.

Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka ma o sześciu adwokatów i radców więcej niż przed rokiem. Tym samym przekroczyła magiczną setkę i zajęła drugie miejsce za Dentonsem w liczbie prawników z uprawnieniami. Jednak w klasyfikacji ogólnej DZP musiała ustąpić miejsca kancelarii CMS, tak samo jak przed rokiem. Zespół CMS, w stosunku do stanu z kwietnia 2018 r., powiększył zespół o trzech prawników i utrzymał tytuł wicelidera w tej klasyfikacji.

– W ostatnim roku dołączyło do nas trzech partnerów z rynku i dwóch z nominacji wewnętrznych, mamy sześciu nowych counseli, nowy zespół infrastruktury, dwukrotnie wzmocniony zespół bankowości i finansów, a także nowe nazwiska w zespole transakcyjnym, prawa własności intelektualnej i nowych technologii oraz w praktyce podatkowej. Wcześniej zainwestowaliśmy dodatkowo w ochronę środowiska, spory sądowe i arbitrażowe i – co najważniejsze – zamierzamy dalej rosnąć  – informuje Andrzej Pośniak, partner zarządzający kancelarią CMS w Polsce.

Nie udało się wejść na podium kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, choć w 2018 r. zwiększyła zatrudnienie o ośmiu prawników. Straciła jednak także czterech adwokatów i radców. Okazuje się, że straty już odrobiła.

– Rok 2018 był dla nas bardzo udany. Przeprowadziliśmy spektakularne projekty i znacząco wzrosły nam obroty. Powiększyliśmy zespół w stosunku do stanu z 2018 r., zgłoszonego na potrzeby tegorocznego rankingu. Dzieje się to przede wszystkim w sposób organiczny. Obecnie zatrudniamy 150 prawników, w tym 99 z uprawnieniami, a już wkrótce przekroczymy setkę, bo na listy radców i adwokatów wpisanych zostanie kolejnych siedem osób. Pozostajemy też otwarci na współpracę z doświadczonymi ekspertami, głównie na potrzeby naszej praktyki transakcyjnej i regulacyjnej. Dołączyła do nas adwokat Agnieszka Fedor, która jako partner będzie kierować praktyką prawa pracy w Warszawie, a zespół prawa własności intelektualnej zasilił radca prawny Arkadiusz Wójtowicz – mówi Robert Gawałkiewicz, partner zarządzający w SK&S.

Na piątą pozycję (z miejsca siódmego przed rokiem) na liście największych kancelarii pod względem prawników z uprawnieniami awansował zespół Greenberg Traurig powiększony o pięciu adwokatów i radców.

– Patrząc przez pryzmat naszych osiągnięć, 2018 rok należy ocenić pozytywnie. Nie wynika to jednak ze szczególnie korzystnej sytuacji rynkowej dla kancelarii prawnych. Wprost przeciwnie, to konsekwentna realizacja naszych założeń i strategii rozwoju pozwala nam dziś na udział w największych i najbardziej złożonych transakcjach na rynku. Dostrzegliśmy również szansę na rozwój. Dlatego rozbudowaliśmy znacząco nasze zespoły nieruchomości, prawa konkurencji i konsumentów, sporów sądowych i arbitrażowych, prawa pracy i prawa regulacyjnego – wyjaśnia Jarosław Grzesiak, partner zarządzający w Greenberg Traurig.

W ogólnej liczbie prawników miejsce piąte zajęła kancelaria Baker & McKenzie – rok temu ósma, choć miała wówczas większy zespół.

I jeszcze kilka ciekawych awansów i spadków w pierwszej dziesiątce kancelarii sklasyfikowanych pod względem liczby adwokatów i radców. O jedną pozycję w dół, na miejsce szóste, spadł zespół Deloitte Legal, który „schudł" o sześciu adwokatów i radców.

– Umacnianie pozycji kancelarii pozostaje jednym z kluczowych elementów strategii Deloitte. Ostatnie dwa lata, zgodnie z założonym planem, poświęciliśmy na intensywny rozwój naszego zespołu i zwiększenie efektywności. W tym czasie wzmocniliśmy m.in. naszą praktykę fuzji i przejęć, prawa pracy oraz restrukturyzacji finansowych. Ubiegły rok to przede wszystkim wewnętrzne usprawnienia oraz wybór kluczowych obszarów naszych specjalizacji – mówi Zbigniew Korba, partner w Deloitte Legal. Podkreśla, że wyniki osiągane przez kancelarię są zgodne z przyjętymi założeniami.

Za to Linklaters awansował z pozycji dziesiątej na siódmą. To zasługa zwiększenia zatrudnienia o pięciu prawników z uprawnieniami.

– Rok 2018 nie był łatwy dla prawników. Mimo to z perspektywy Linklaters oceniam go jako dobry, a wzrost naszych przychodów uznaję za sukces. Wzmocniliśmy zespół oraz rozszerzyliśmy działalność o nowe obszary. Do grona partnerów praktyki korporacyjnej dołączył Marcin Schulz. Ponadto wyodrębniliśmy praktykę Prawa Pracy, którą od listopada kieruje Monika Krzyszkowska-Dąbrowska. Praktyka TMT/IP zaczęła rozwijać nową specjalizację związaną z sektorem gier, dynamicznie rośnie również Praktyka Projects, która mimo trudnego rynku skutecznie zdobywa nowe zlecenia w sektorze odnawialnych źródeł energii i infrastruktury – mówi Artur Kulawski, partner zarządzający  w Linklaters.

Najbardziej spektakularny skok w górę notuje WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr – z ubiegłorocznego 15. miejsca na pozycję 8. Do zespołu WKB dołączyło aż dziewięciu prawników z uprawnieniami.

Miejsce w pierwszej dziesiątce zachowała kancelaria Kochański & Partners mimo burzliwego rozstania z Rafałem Ziębą, który zabrał część dawnego zespołu do swojej nowo utworzonej firmy prawniczej. Obecnie dla kancelarii Kochański & Partners pracuje 60 prawników z uprawnieniami – tylko o pięciu mniej niż rok temu w kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy. Secesja uszczupliła jednak zespół prawników ogółem i to o 27 osób. Kochański & Partners ma ich dzisiaj 81.

Pierwszą dziesiątkę kancelarii zatrudniających największą liczbę adwokatów i radców zamyka Clifford Chance. Kancelaria ma tylko jednego prawnika z uprawnieniami więcej niż rok temu, gdy zajmowała miejsce dziewiąte.

 

17. Edycja Rankingu Kancelarii Prawniczych 2019 - pełne wyniki rankingu

CMS: drugi z największych zespołów prawniczych, miejsce 3. w liczbie adwokatów i radców

Domański Zakrzewski Palinka: wicelider w liczbie adwokatów i radców, miejsce 3. w ogólnej liczbie prawników

Zasady rankingu

- Największe firmy prawnicze sklasyfikowane są według liczby prawników z uprawnieniami oraz według liczby prawników ogółem.

- Uwzględniliśmy kancelarie zatrudniające co najmniej czterech prawników z uprawnieniami zawodowymi w ogólnej liczbie pięciu prawników (magistrów prawa).

- Braliśmy pod uwagę tylko prawników, którzy pracują w Polsce, stale i wyłącznie na rzecz danej kancelarii. Nie uwzględnialiśmy tych, którzy prowadzą własną praktykę (indywidualnie lub w spółce), pracują dla kancelarii okresowo lub okazjonalnie bądź też łączą ją ze współpracą z tą kancelarią. Liczyliśmy magistrów prawa, osoby wpisane na listę adwokatów/radców prawnych oraz profesorów i doktorów prawa.

- O miejscu w pierwszym zestawieniu rozstrzygała liczba pracujących w firmie adwokatów i radców prawnych. W drugiej klasyfikacji przesądzała liczba prawników ogółem. W tym roku przedstawiamy ją w tabeli z danymi teleadresowymi i opisem praktyki kancelarii na str. 42–71.

- Najlepsze firmy i prawników w określonych dziedzinach prawa rekomendowały w ankietach kancelarie, ale ostatecznego wyboru liderów dokonały kapituły złożone ?z zaproszonych przez nas ekspertów.

- Wyróżniliśmy kancelarie obsługujące najwięcej czołowych transakcji na polskim rynku, osobno za wyjątkowy kunszt działania.

- Przyznaliśmy również nagrody za innowacyjne rozwiązania oraz za najlepsze strony internetowe.

- Po raz pierwszy zaproponowaliśmy prawnikom udział w nowej kategorii Nowe Prawo, skierowanej do kancelarii i firm prawniczych, które zajmują się jednym wiodącym obszarem w swej praktyce. W tej kategorii nie obowiązuje wymóg zatrudniania prawników z uprawnieniami.

Numerem 1 pod względem wielkości zespołu pozostaje kancelaria Dentons. Przez rok zespół powiększył się o siedem osób. Zmniejszenie liczby adwokatów i radców o sześć osób to wynik doprecyzowania regulaminu rankingu – w tym roku prawników zagranicznych, którzy nie mają wpisu na polskie listy, zaliczaliśmy do ogólnej liczby magistrów prawa.

Czytaj także: Najlepszych na rynku wybrały kapituły

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe