fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ile zarabiają prawnicy

www.sxc.hu
Godzina pracy prawnika kosztuje od 80 do nawet 1000 zł. Najdroższe są usługi świadczone przez partnerów kancelarii.

Ile tak naprawdę zarabiają prawnicy? Odpowiedź na to pytanie zawsze nurtuje. Nie tylko zwykłych Polaków – potencjalnych klientów kancelarii, ale także samych adwokatów i radców, którzy chcą wiedzieć, gdzie ze swoimi dochodami plasują się na drabinie wynagrodzeń. Postanowiliśmy to sprawdzić, zestawiając zarobki z danymi o stawkach godzinowych, jakie uzyskaliśmy przygotowując „Ranking Kancelarii Prawniczych 2017".

Płacą nieruchomości i fuzje

Z analiz portalu wynagrodzenia.pl (dane z marca 2017 roku) wynika, że lepiej wynagradzani są radcowie. Ich średnie zarobki wynoszą 7 100 zł brutto. Najgorzej wynagradzani radcowie zarabiają poniżej 4 633 zł. Na zarobki powyżej 10 400 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych radców. Z kolei średnie wynagrodzenie adwokatów wynosi 5 430 zł brutto. Przy czym najlepiej opłacani mecenasi mogą liczyć na zarobki powyżej 9 231 zł, a 25 proc. najgorzej wynagradzanych adwokatów zarabia poniżej 4 088 zł.

O zdecydowanie wyższych zarobkach w branży prawniczej mówi Monika Pacocha z firmy HRK S.A., która zajmuje się rekrutacją prawników. – Wynagrodzenia prawników zależą od wielkości i renomy kancelarii oraz od tego, czy jest to kancelaria polska czy międzynarodowa – wskazuje.

Headhunterka zaznacza, że warunki finansowe różnią się w zależności od działu w ramach kancelarii. – Kandydaci mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia w działach o profilu transakcyjnym, takich jak nieruchomości czy fuzje i przejęcia. Niższe kwoty oferowane są w działach procesowych. Nie jest to jednak regułą, wiele zależy od wcześniej wymienionych czynników, zwłaszcza wielkości i międzynarodowego charakteru danej kancelarii – tłumaczy Monika Pacocha.

Z jej doświadczeń rekrutacyjnych wynika, że młodszy prawnik (Junior Associate), który skończył studia i odbywa aplikację, może liczyć w dużej kancelarii na wynagrodzenie od 3 do 8 tys. zł netto miesięcznie.

Associate, czyli prawnik z około 3-5 letnim doświadczeniem, mający uprawnienia adwokata lub radcy prawnego, zarabia zwykle od 10 do 17 tys. zł netto. Starszy prawnik (Senior Associate) może spodziewać się zarobków w przedziale 15-35 tys. zł netto.

W niektórych kancelariach pomiędzy stanowiskiem starszego prawnika a partnera obecne jest stanowisko counsela, które zajmują prawnicy z około 10-letnim doświadczeniem zawodowym. Wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 20 do 40 tys. zł netto.

Niejednorodną grupę stanowią partnerzy. Partner lokalny w jednej kancelarii może zarabiać mniej niż starszy prawnik w innej. Najwyższe są zarobki tzw. equity partners, mających udział w zyskach. Do tego dochodzą bonusy i premie roczne.

Stolica tradycyjnie najdroższa

A ile trzeba zapłacić za godzinę pracy prawnika? Z danych udostępnionych przez kancelarie, biorące udział w tegorocznym rankingu wynika, iż rozpiętość stawek wynosi od 80 do nawet 1000 zł. Niektóre kancelarie podają stawki w euro. W tym przypadku podawane kwoty wahają się od 25 do 700 euro za godzinę.

Wiele zależy od tego, kto świadczy pomoc prawną. Przykładowo w warszawskiej kancelarii Zimmerman i Wspólnicy za 60 minut pracy asystenta prawnego trzeba zapłacić 150 zł, młodszego prawnika – 300, prawnika – 400, starszego prawnika – 600. Praca adwokata lub radcy wyceniana jest na 800 zł, natomiast starszego wspólnika na 1000 zł.

Z kolei w kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy godzina obsługi przez partnera kancelarii kosztuje od 500 do 700 zł netto. Natomiast za usługi pozostałych prawników trzeba uiścić od 320 do 600 zł.

Niższe stawki są poza stolicą. W kancelarii Radców Prawnych J. Kamieńska, B. Niewiński, J. Wasiluk s.c. z Białegostoku godzina pracy wspólnika kosztuje 200 zł, natomiast aplikanta już tylko 60 zł. Wyżej swoje usługi wycenia kancelaria Ślązak Zapiór i Partnerzy z Katowic, w której za godzinę pracy adwokata lub radcy trzeba zapłacić 500 zł, a aplikanta 300 zł.

Kancelarie proponuję też ryczałt miesięczny za obsługę prawną. Za taką usługę trzeba zapłacić od 600 zł do nawet 15 tys. zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA