Ranking Samorządów

Ile jeszcze dobrych lat?

Rzeczpospolita
R ok 2016 był dla samorządów udany, choć musiały się zmierzyć z wieloma problemami – m.in. z reformą systemu oświaty, z czym w większości poradziły sobie zupełnie nieźle, i z nowymi zasadami wykorzystania funduszy unijnych, z czym poszło im jeszcze lepiej.

Nie znaczy to jednak, że polska samorządność ma przed sobą okres prosperity. Na horyzoncie gromadzą się bowiem czarne chmury, przede wszystkim polityczne.

Tego jeszcze jednak nie widać w wynikach naszego, już 13., Rankingu Samorządów, który przygotowujemy, by pokazać i uhonorować najszybciej rozwijające się miasta i gminy. W tym roku nasze zestawienie jest tym ciekawsze, że powstało na nieco zmienionych zasadach. Co ważne, wielu liderów, niezależnie od tego, jakby ich podliczać, co roku mieści się w ścisłych czołówkach zestawień.

I prawdopodobnie nadciągające wyzwania nie zmienią wiele w kolejnych rankingach, choć na pewno mogą zmienić sam samorząd. Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądać wybory samorządowe w 2018 r., ale planowane przez PiS zmiany w ordynacji sugerują, że ich wynik może przewrócić samorządową scenę do góry nogami. Zdaniem wielu włodarzy miast i gmin rządzący stopniowo i skutecznie pozbawiają samorządy swobody działania. Poselski projekt PiS przewiduje m.in. wprowadzanie dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Wszystko wskazuje na to, że mogą one zostać upolitycznione w znacznie większym stopniu niż dotychczas.

Tego nie możemy być jeszcze pewni. Zawsze jednak warto patrzeć władzy na ręce, bo akurat samorządność bardzo nam się w Polsce udała. Tymczasem podziękujmy tym prezydentom, burmistrzom i wójtom, których starania, podkreślone w naszym rankingu, sprawiają, że nam wszystkim w naszych małych ojczyznach żyje się lepiej. ©?

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL