Ranking Samorządów - Wizytówki Regionów

Płock – miasto przyjazne dla mieszkańców i turystów

UM Płock
Płock jest miastem na prawach powiatu, położony w centrum Polski nad Wisłą, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego.

Jego prawobrzeżna część położona jest na wyjątkowo malowniczej, 52-metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Miasto ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jaką daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnością, sztuki z techniką, dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia.

Obecnie Płock liczy około 123 tysiące mieszkańców. Jest silnym ośrodkiem gospodarczym o zróżnicowanej strukturze branżowej, zorientowany na innowacyjność i nowoczesne technologie. W mieście dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Ma tu swoją siedzibę Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - potentat na rynku paliwowym w Polsce i jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej, w branży chemicznej działają także m.in. PERN S.A., Basell Orlen Polyolefins. Dobrze rozwija się przemysł spożywczy - z firmą Dr Oetker, maszynowy – z produkującą m.in. maszyny rolnicze CNH New Holland, odzieżowy – z fabryką Levi Strauss, stoczniowy – z Centromost Stocznią Rzeczną, czy budowlano-montażowy - BudMat.

Alejki na Wzgórzu Tumskim
UM Płock

Płock posiada wiele cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce - „Małachowianka" z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem - to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Warto przypomnieć też, że za czasów panowania książąt - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego, Płock pełnił funkcję stolicy Polski.

UM Płock

Miasto stwarza dobre warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wielu zazdrości płocczanom plaży i kąpieliska w centrum miasta. Zalew Sobótka to starorzecze tuż przy brzegu Wisły z czystą wodą i piaszczystą plażą, na której jest boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Od kiedy wokół zbiornika zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe, stało się ono ulubionym miejscem treningu biegaczy. Płocczanie kochają biegać, z roku na rok przybywa imprez tego rodzaju. Największą jest wrześniowy Półmaraton Dwóch Mostów - międzynarodowy bieg, który gromadzi blisko tysiąc zawodników.

SPR Wisła Płock to jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w Polsce.
SPR Wisła Płock

Dumą miasta są m.in. sportowcy. Szczypiorniści Orlen Wisły Płock to jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w kraju, wielokrotni Mistrzowie Polski. Z kolei dobrą pozycję w ekstraklasie zajmuje drużyna piłki nożnej Wisły Płock. Miasto ma również olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Świata i Europy w innych dyscyplinach sportowych, takich jak: sztuki walki, wioślarstwo, tenis osób niepełnosprawnych, motoparalotniarstwo.

UM Płock

Bogaty jest kalendarz letnich imprez kulturalnych w Płocku. Niemal w każdy weekend tętni życiem Stary Rynek, amfiteatr, plaża nad Wisłą, teatr i sale koncertowe, muzyka rozbrzmiewa we wnętrzach Bazyliki Katedralnej. Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się z festiwalami na nadwiślańskiej plaży, w sąsiedztwie majestatycznych zabytków. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywają się co roku międzynarodowe imprezy muzyczne, z których najważniejszą jest AUDIORIVER – festiwal świata niezależnego, najlepszy polski festiwal od roku 2011 według portalu muzycznego Muno.pl i czwarty pod względem wielkości biletowany festiwal w Polsce. Liczną publiczność gromadzi też Polish Hip – Hop Festival , a także inne wydarzenia, jak Piknik Europejski, Jarmark Tumski I Dni Historii Płocka, Rynek Sztuki, Vistula Folk Festival czy Skarpa – festiwal twórczości Stefana Themersona.

W tegorocznym Audioriver wzięła udział prawie 30-tysięczna publiczność
UM Płock

Płock dynamicznie się rozwijania i podejmuje wiele przedsięwzięć podnoszących jakość życia mieszkańców. Budowane są nowe drogi o strategicznym i lokalnym znaczeniu, modernizowana baza oświatowa (dzięki czemu m.in. wszystkie dzieci mają zapewnione miejsce w miejskich przedszkolach), unowocześniany tabor komunikacji publicznej, rozwijana baza sportowa i rekreacyjna. Wiele z tych inwestycji realizowanych jest przy skutecznie zdobywanych środkach unijnych. Miasto wspiera też rozwój przedsiębiorczości i korzysta z nowatorskich rozwiązań, jak realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy budowanie mieszkań dla młodych w ramach programu „Mieszkania na start".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL