fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcy i adwokaci będą jak rzecznicy patentowi

rp.pl
Przedsiębiorcy łatwiej skorzystają z pomocy prawnej w sprawach przed Urzędem Patentowym.

Dotąd pełnomocnicy mogli występować w sprawach zgłoszenia i ochrony znaków towarowych, teraz uprawnienie to rozciągnięto na inne prawa własności przemysłowej, zrównując ich z rzecznikami patentowymi.

Resort rozwoju przedstawił projekt zmian w prawie własności przemysłowej. Jak wskazano w uzasadnieniu ustawy, niska liczba rzeczników patentowych (ok. 900) utrudniała firmom zgłaszanie i utrzymywanie praw własności przemysłowej. Poszerzenie liczby pełnomocników nie tylko zwiększy ich dostępność, ale wpłynie także na obniżenie cen.

Zdaniem radcy Marka Rumaka z kancelarii Affre i Wspólnicy jest to pozytywna zmiana, od dawna postulowana przez środowiska pełnomocników.

– Znacząca część adwokatów i radców prawnych od wielu lat z powodzeniem zajmuje się tą dziedziną prawa (np. w sprawach spornych) i nierzadko posiada większą wiedzę od samych rzeczników patentowych – zauważa.

Innego zdania jest dr Małgorzata Jezierska-Zięba, rzecznik patentowy z kancelarii Kondrat i Partnerzy.

– Mało kto wie, kim jest i czym się zajmuje rzecznik patentowy – mówi. – Po zmianie ludzie będą więc szukać pomocy u prawników, którzy mogą nie mieć dostatecznej wiedzy technicznej, niezbędnej do opisu wynalazku czy wzoru użytkowego. Nie wyobrażam sobie, żeby osoba bez wykształcenia inżynierskiego mogła przygotować poprawnie opis wynalazku dotyczącego produktu leczniczego czy skomplikowanego urządzenia medycznego.

Podobnie uważa Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby rzeczników patentowych.

– Adwokaci i radcowie prawni w toku odbywanych aplikacji nie przechodzą szkolenia z ochrony własności przemysłowej, podczas którego nabywaliby umiejętności formułowania opisów patentowych czy też wiedzę techniczną z danej dziedziny – tłumaczy. – Bez odpowiedniego przygotowania, świadcząc usługi w zakresie ochrony patentów, mogą klientom wręcz zaszkodzić.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA