Kiedy można zwiększyć odpisy od maszyn i urządzeń

Stawkę amortyzacyjną z wykazu pomnożoną o współczynnik 1,4 wolno stosować do tych środków trwałych, które są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej.

Publikacja: 31.12.2018 05:00

Kiedy można zwiększyć odpisy od maszyn i urządzeń

Foto: Adobe Stock

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (art. 16i ust. 1 ustawy o CIT i art. 22h ust. 1 ustawy o PIT).

Czytaj także: W jaki sposób księgować wydatki na maszyny i urządzenia

Liniowa metoda amortyzacji środków trwałych polega na tym, że odpisów amortyzacyjnych - przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych - dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT albo art. 23 ust. 1 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Właściwą stawkę amortyzacji należy ustalić po jednoznacznym określeniu do jakiej grupy KŚT należy dany środek trwały (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 lutego 2010 r., ITPB1/415-872a/09/AK). Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania środków trwałych do właściwej grupy spoczywa na podatniku. Podatnik, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku wątpliwości dotyczących odpowiedniej klasyfikacji, może zwrócić się o dokonanie klasyfikacji do urzędu statystycznego w Łodzi.

Sposób optymalizacji podatkowej

W ściśle określonych przypadkach ustawowe roczne stawki amortyzacyjne stosowane w liniowej metodzie amortyzacji mogą zostać podwyższone.

Podwyższenie stosowanych rocznych stawek amortyzacyjnych może być sposobem optymalizacji podatkowej. Zwiększają się bowiem w takim przypadku dokonywane odpisy amortyzacyjne. Rozwiązanie te nie jest jednak zalecane firmom generującym straty, gdyż większe koszty uzyskania przychodów powiększą stratę podatkową, której rozliczenie w następnych latach może okazać się kłopotliwe.

Możliwość podwyższenia rocznej stawki amortyzacyjnej dotyczy wyłącznie środków trwałych amortyzowanych liniową metodą amortyzacji, o której mowa w art. 16i ustawy o CIT i art. 22i ustawy o PIT. Nie jest więc możliwe obniżenie stawek amortyzacyjnych przez podatników amortyzujących środki trwałe za pomocą innych metod, np. podatników, którzy stosują indywidualne stawki amortyzacyjne. Podwyższenie (i późniejsze zmiany) stawki amortyzacyjnej w trybie art. 16i ust. 2 – 4, 6 i 7 ustawy o CIT lub art. 22i ust. 2 – 4, 6 i 7 ustawy o PIT nie jest zmianą metody amortyzacji. Środek trwały w dalszym ciągu jest amortyzowany za pomocą metody liniowej, a zmienia się jedynie wysokość stawki amortyzacyjnej.

Na trzy zmiany, pod ziemią lub w terenie

Stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych podatnicy mogą podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4 (art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT i art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).

Zgodnie z objaśnieniami do wykazu środków trwałych, przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej, rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Przykład

Firma B posiada samochody osobowe używane jako radio-taxi. Pojazdy są eksploatowane 24 godz. na dobę. Kursy są krótkie, eksploatacja odbywa się w ruchu miejskim. Z uwagi na ruch ciągły, samochodami jeżdżą kierowcy o różnej technice jazdy, co niewątpliwie ma wpływ na żywotność pojazdów. Samochody wykazują dużą awaryjność. W przypadku firmy B można mówić, że samochody są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Możliwe jest zatem podwyższenie ustawowej stawki amortyzacyjnej (maksymalnie) o współczynnik 1,4. Maksymalna stawka amortyzacyjna na te samochody wyniesie zatem 28 proc. (20 proc x 1,4).

Podwyższenie stawki może zatem dotyczyć wyłącznie tych środków trwałych, które są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej. Podwyższona stawka ma zastosowanie w okresie, w którym te warunki występują. Z prowadzonej dokumentacji podatkowej powinno wynikać, że te środki trwałe używane są bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej (umowy, faktury, pomiary, przebieg itp.) (interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku z 23 września 2005 r., US.PDa-406/24/05; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2007 r., IPPB1/415-208/07-4/AŻ).

Z podwyższonej stawki amortyzacyjnej mogą również korzystać np. samochody używane w warunkach terenowych i leśnych, a co za tym idzie narażone na szybsze zepsucie (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 grudnia 2008 r., ITPB1/415-548/08/PSZ).

Od kiedy

W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek dla:

• budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych lub złych,

• maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej

- stawki te ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany (zob. art. 16i ust. 3 ustawy o CIT i art. 22i ust. 3 ustawy o PIT).

Podatnik ma przy tym możliwość wyboru momentu, od którego skorzysta z przysługującego mu uprawnienia. Uprawnienie podatnika do podwyższenia stawek amortyzacyjnych nie sprowadza się bowiem wyłącznie do podjęcia decyzji o podwyższeniu tych stawek w sytuacji, gdy rozpoczyna on użytkowanie środków trwałych w warunkach złych lub pogorszonych. (interpretacje Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 lutego 2013 r., ILPB4/423-418/12-2/MC oraz ILPB4/423-420/12-2/ŁM).

We wcześniejszych interpretacjach organy podatkowe często zajmowały jednak odmienne stanowisko. Podnosiły, że jeżeli podatnik zamierza skorzystać z prawa do podwyższenia stawki amortyzacyjnej, to takiego podwyższenia musi dokonać już w momencie wystąpienia okoliczności uzasadniających podwyższenie stawki amortyzacyjnej. Podatnik nie może zatem w sposób wybiórczy potraktować okresu, w którym zamierza zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji (interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 27 października 2005 r., ZD/406-161/CIT/05).

Przykład

W grudniu 2018 r. firma C nabyła maszynę, która będzie używana od samego początku bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Firma C będzie zatem mogła zastosować do amortyzacji maszyny współczynnik 1,4 już od pierwszego miesiąca, za który dokonywane będą odpisy, od stycznia 2019 r. Firma C będzie jednak mogła podwyższyć stawki także w późniejszym terminie, oczywiście jeżeli maszyna nadal będzie używana bardziej intensywnie od warunków przeciętnych.

Szybki postęp techniczny

Stawki podane w wykazie stawek amortyzacyjnych podatnicy mogą podwyższać dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0 (zob. art. 16i ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT i art. 22i ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

Chodzi o maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także o pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną. Skorzystanie z uprawnienia do określenia wysokości stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0 od maszyn i urządzeń (z grupy 4-6 i 8 KŚT) poddanych szybkiemu postępowi technicznemu uzależnione jest głownie od zainstalowania w tych urządzeniach układów mikroprocesorowych (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2012 r., IPPB3/423-198/12-2/KK; wyrok NSA z 29 września 1995 r., SA/Gd 2816/94).

Do maszyn i urządzeń z grupy 4-6 i 8 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu zalicza się np.:

• aparat fotograficzny (KŚT 669) - urządzenie poddanym szybkiemu postępowi technicznemu, zważywszy na to, że jego działanie jest oparte na układach mikroprocesorowych (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 12 kwietnia 2013 r., IBPBI/1/415-81/13/SK);

• Stację Czołową Telewizji Kablowej (629 KŚT) – urządzenia składające się na stację stanowią funkcjonalną całość, umożliwiając przekazywanie sygnału telewizyjnego i są budowane na bazie mikroprocesorów (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 9 maja 2012 r., IBPBI/1/415-125/12/KB);

• środki trwałe zaliczone do rodzaju 491 KŚT, np.: routery, karty sieci bezprzewodowej standardu IEFE 802.11; urządzenia typu UPS (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lutego 2011 r., IPPB5/423-767/10-4//IŚ), sieć komputerowa (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 kwietnia 2012 r., ILPB4/423-19/12-2/ŁM); urządzenia typu tablet (iPad) (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 13 sierpnia 2012 r., IPPB3/423-338/12-2/KK);

• maszyny i urządzenia będące aparaturą naukowo-badawczą lub doświadczalno-produkcyjną (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 24 stycznia 2017 r., 2461-IBPB-1-2.4510.1026.2016.1.MM).

Podatnicy mogą podwyższać stawki dla tych środków trwałych (tj. maszyn i urządzeń z grupy 4-6 i 8 KŚT) bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego (art. 16i ust. 4 ustawy o CIT i art. 22i ust. 4 ustawy o PIT).

Zastosowanie tego współczynnika może nastąpić począwszy od:

• miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek trwały został wprowadzony do ewidencji, albo

• pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Ustawodawca nie przewiduje innych terminów podwyższenia stawki amortyzacji dla tych maszyn i urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 października 2008 r., ITPB3/423-405/08/MK).

Należy stosować ten sam współczynnik

Podatnik decyduje czy podwyższenie stawek amortyzacyjnych powinno dotyczyć wszystkich środków trwałych, które spełniają warunki do takiego podwyższenia, np. wszystkich budynków i budowli używanych u danego podatnika w warunkach złych lub pogorszonych, czy poszczególnych budynków i budowli używanych w tych warunkach (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 lutego 2013 r., ILPB4/423-418/12-2/MC).

Przykład

Firma E posiada dziesięć samochodów osobowych (amortyzowanych metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 20-proc. stawki). Od stycznia 2019 r. samochody te będą używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Firma E rozważa zastosowanie stawki amortyzacyjnej podwyższonej o współczynnik 1,4, tj. w wysokości 28 proc. Podwyższoną stawkę amortyzacyjną może zastosować od lutego 2019 r. do wszystkich 10 samochodów albo tylko do niektórych z nich np. jednego, trzech lub sześciu.

W przypadku podwyższenia stawek amortyzacyjnych podanych w wykazie przy zastosowaniu współczynników określonych w art. 16i ust. 2 ustawy o CIT i art. 22i ust. 2 ustawy o PIT, należy dla poszczególnych środków trwałych stosować jeden wybrany współczynnik, przez który mnoży się stawkę amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego (art. 16i ust. 6 ustawy o CIT i art. 22 ust. 6 ustawy o PIT).

Przykład

Znana nam z poprzedniego przykładu firma E wybrany współczynnik, o który podwyższy ustawową stawkę amortyzacji, musi stosować do wszystkich pojazdów, do których zastosuje podwyższoną stawkę amortyzacji (tj. do wszystkich lub wybranych pojazdów, np. jednego, trzech lub sześciu). Nie może zatem dla jednego pojazdu zastosować stawki podwyższonej o współczynnik 1,4, a dla pozostałych o 1,3 lub o 1,2.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna:

art. 16i ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3, 4 i 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)

art. 22h ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3, 4 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT lub art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (art. 16i ust. 1 ustawy o CIT i art. 22h ust. 1 ustawy o PIT).

Czytaj także: W jaki sposób księgować wydatki na maszyny i urządzenia

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona