Inwentaryzacja: gotówka w kasie musi być policzona

W większych jednostkach wybrane czynności inwentaryzacyjne są rozłożone w ostatnim kwartale roku. Ale nie wszystkie składniki aktywów da się spisać z wyprzedzeniem.

Publikacja: 23.12.2015 06:40

Inwentaryzacja: gotówka w kasie musi być policzona

Foto: 123RF

Jednym z elementów prac związanych z rachunkowym zamknięciem każdego roku obrotowego jest inwentaryzacja składników aktywów i pasywów. Inwentaryzacja jest bowiem składową częścią rachunkowości i polega na okresowym ustalaniu rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki. Podstawowy cel inwentaryzacji to ustalenie rzeczywistego stanu składników majątkowych jednostki, w przypadku gdy nie wynika on bezpośrednio z prowadzonej przez jednostkę ewidencji księgowej. Inwentaryzacja służy weryfikacji ustalonych drogą inwentaryzacji danych ze stanem wynikającym bezpośrednio z ksiąg rachunkowych. Pozwala na urealnienie tych danych oraz prowadzi do wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic inwentaryzacyjnych. W zależności od rodzaju składników aktywów i pasywów ustawa dopuszcza różne sposoby inwentaryzacji.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a