Nabycie wyrobów niepełnowartościowych w księgach rachunkowych nabywcy

Nabycie wyrobów niepełnowartościowych zazwyczaj wiąże się z koniecznością obniżenia ich ceny przez sprzedawcę. Powoduje to obowiązek wystawienia faktury korygującej VAT oraz ujęcia w księgach rachunkowych nabywcy.

Publikacja: 10.12.2019 17:00

Nabycie wyrobów niepełnowartościowych w księgach rachunkowych nabywcy

Foto: 123RF

Braki produkcyjne oznaczają niepełnowartościowe wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone lub doprowadzone – w przypadku produkcji wielofazowej – do określonej fazy wytwarzania (tj. produkty gotowe lub półprodukty), które nie odpowiadają normom technicznym, czy wymogom estetyczno-użytkowym. Mogą być one wynikiem ujawnionych (na etapie wytwarzania, podczas składowania w magazynie lub w efekcie reklamacji złożonych przez odbiorców) wad zużytych do ich produkcji materiałów. Braki produkcyjne mogą mieć charakter naprawialny (w sytuacji, gdy ich naprawa – dokonana siłami własnymi lub obcymi, przy udziale firm zewnętrznych – jest opłacalna) lub nienaprawialny (w przypadku, gdy ich naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna; podlegają one wówczas złomowaniu i likwidacji, z ew. przyjęciem na stan magazynowy odzysków).

Pozostało 82% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe