fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przychody powodujące obowiązek założenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.

123RF
Sprawdzając obowiązek założenia ksiąg rachunkowych w 2016 r., przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę dwa różne sposoby liczenia pułapu przychodów, w zależności od tego, jakie księgi prowadzili w 2015 r.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) nie zlikwidowała pułapki związanej z liczeniem limitu przychodów określającego obowiązek przejścia na księgi rachunkowe. Z przepisów uor wynika, że osoby fizyczne oraz spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie będą prowadzić w 2016 r. księgi rachunkowe, jeśli ich przychody za 2015 r. osiągną 5 mln 92 tys. 440 zł. Przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczą tego progu, będą mogli prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. To teoretycznie proste zagadnienie w praktyce komplikuje się przez fakt, że przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę dwa różne sposoby liczenia tego limitu, uzależnione od rodzaju ksiąg prowadzonych w 2015 roku.

W czym tkwi problem i dlaczego jest istotny? Otóż, powszechnie się uważa, że limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych wskazuje ustawa o rachunkowości. Z jej przepisów wynika, że do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiąz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA