Zmiana metody prowadzenia księgi tylko od 1 stycznia

Ustalenie sposobu ewidencjonowania przychodów i kosztów w podatkowej księdze należy do podatnika. Wybraną metodę powinien on stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy.

Publikacja: 07.12.2017 05:15

Zmiana metody prowadzenia księgi tylko od 1 stycznia

Foto: 123RF

Czy możliwa jest zmiana metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, tj. z metody kasowej na memoriałową lub odwrotnie? Jeżeli tak, to czy są jakieś warunki? – pyta czytelnik.

Są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ściśle rzecz biorąc, są to nie tyle dwie metody prowadzenia księgi, co dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu, czyli:

- metoda kasowa (uproszczona) wynikająca z art. 22 ust. 4 ustawy o PIT,

- metoda memoriałowa wynikająca z art. 22 ust. 6 w zw. z ust. 5–5c ustawy o PIT.

Wybór metody należy do podatnika, z tym zastrzeżeniem, że wybraną metodę powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy.

Najogólniej mówiąc, metoda kasowa (zwana też uproszczoną) polega na księgowaniu kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w momencie poniesienia wydatków, bez względu na to, kiedy uzyskane zostaną przychody bezpośrednio związane z tym kosztem, czyli według zasad zawartych w art. 22 ust. 4 ustawy o PIT. Oznacza to, że wydatki stanowią koszt w dacie ich poniesienia bez względu na to jakiego okresu dotyczą. W przypadku metody kasowej nie stosuje się art. 22 ust. 5–5c ustawy o PIT, przewidzianych co do zasady dla podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów metodą memoriałową.

Metoda memoriałowa polega na tym, że dzieli się koszty uzyskania przychodów na:

- koszty bezpośrednio związane w przychodami – są one potrącane generalnie w dacie uzyskania odpowiadających im przychodów (zob. art. 22 ust. 5 i 5a ustawy o PIT),

- koszty pośrednio związane z przychodami – są one potrącane w dacie ich poniesienia; wyjątek stanowią koszty, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego; koszty te są potrącane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (zob. art. 22 ust. 5c ustawy o PIT).

Niezależnie od metody niektóre koszty rozliczane są w sposób szczególny, np. koszty pracownicze i pozapłacowe koszty pracy, umowy zlecenie i o dzieło, odsetki od pożyczek i kredytów.

Stosowanie metody memoriałowej uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w art. 22 ust. 6 ustawy o PIT. Stale w każdym roku podatkowym księgi te muszą być prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Ani przepisy ustawy o PIT, ani rozporządzenia ministra finansów w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie formułują zakazu zmiany raz wybranej metody księgowania kosztów. Podatnik może zatem zmienić metodę ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów stosowaną przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2008 r., IBPB1/415-324/07/ZK; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 10 stycznia 2008 r., IBPB1/415-170/07/KB; interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 lutego 2009 r., ITPB1/415-682/08/MR).

Formalnie nie ma obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zmianie metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W praktyce niektóre urzędy skarbowe wymagają jednak takiego zawiadomienia.

Uwaga! W przypadku zmiany metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy zachować szczególną staranność, aby nie dopuścić do podwójnego obciążenia kosztów uzyskania przychodu tymi samymi wydatkami w różnych latach podatkowych.

Czy możliwa jest zmiana metody prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, tj. z metody kasowej na memoriałową lub odwrotnie? Jeżeli tak, to czy są jakieś warunki? – pyta czytelnik.

Są dwa sposoby prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ściśle rzecz biorąc, są to nie tyle dwie metody prowadzenia księgi, co dwie metody ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu, czyli:

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego