fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w księgowaniu faktur korygujących od stycznia 2016

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Od przyszłego roku będą wreszcie uregulowane zasady korygowania przychodów i kosztów. Obecnie urzędnicy zazwyczaj interpretują przepisy w sposób niekorzystny dla przedsiębiorców, nakazując im rozliczanie korekt wstecz.

Rok 2016 przyniesie zmiany w zakresie księgowania faktur korygujących dla podatników PIT oraz CIT. Według obecnie wypracowanego stanowiska organów podatkowych bez względu na zaistniałe przyczyny korekty powinny być robione wstecz. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w interpretacjach indywidualnych faktury korygujące są nierozerwalnie związane z przychodami (kosztami), których dotyczą, i dlatego należy je ujmować w okresie, w którym zewidencjonowane zostały pierwotne faktury. Taki sposób postępowania powoduje wiele problemów, szczególnie gdy korekta wystawiona jest w innym roku podatkowym niż faktura, do której się odnosi. Wiąże się to niejednokrotnie z obowiązkiem składania korekt zeznań rocznych oraz zapłaty odsetek, gdy wysokość zobowiązania podatkowego na skutek korekty ulegnie zwiększeniu.

Nowe przepisy mają rozwiązać ten problem. Zostały one wprowadzone do ustaw o PIT i CIT ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze ws...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA