Dokumentacja nie tylko w trakcie inwentaryzacji

Stałe regulacje inwentaryzacyjne dotyczą typowych, powtarzalnych czynności, w zależności od rodzaju, istotności i różnorodności zapasów. Ich okresowa aktualizacja pozwoli upewnić się, że są zgodne z bieżącą aktywnością firmy.

Publikacja: 05.12.2018 01:00

Dokumentacja nie tylko w trakcie inwentaryzacji

Foto: 123RF

W firmach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, trwają przygotowania do zamknięcia roku i prace z nim związane, nałożone obowiązkami wskazanymi w ustawie o rachunkowości (dalej: uor). Jednym z nich jest inwentaryzacja, która ma zapewnić sprawdzenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ustalenie źródeł ich pochodzenia.

Czytaj także: Rachunkowe zamknięcie roku: rzetelna inwentaryzacja to rzetelne sprawozdanie

Jednostki są zobowiązane, na podstawie art. 26 ust. 1 uor, do przeprowadzenia na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzacji składników majątku. Jeżeli posiadają rzeczowe aktywa obrotowe, to na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 powinny przeprowadzić ich inwentaryzację metodą spisu ilości z natury, który polega na fizycznym policzeniu danej kategorii majtku, a następnie na wycenie i porównaniu stwierdzonych ilości z danymi zawartymi w księgach rachunkowych oraz wyjaśnieniu i rozliczeniu stwierdzonych w trakcie spisu różnic. Termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację składników aktywów (z wyłączeniem między innymi aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji) rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku, a ustalenie stanu nastąpiło przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym. Dlatego spis z natury to jedno z zadań planowanych na ostatni kwartał roku obrotowego w większości firm, które posiadają na stanie materiały, towary, wyroby gotowe czy półprodukty.

Za przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiada kierownik jednostki, ponieważ to na nim co do zasady spoczywa odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, jeśli (poza odpowiedzialnością za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury) nie powierzy jej innemu podmiotowi za jego zgodą.

Umowa, jeśli zlecamy na zewnątrz

Ustawa o rachunkowości daje możliwość zlecenia czynności inwentaryzacyjnych jednostkom zewnętrznym. Outsorucing inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury został doprecyzowany w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Dokument ten nawiązuje do zapisów art. 26 i 27 uor, wyjaśniając przy tym szczerzej problemy merytoryczne i organizacyjne, które mogą powstać przy przeprowadzaniu inwentaryzacji. W stanowisku przedstawiono dobre praktyki oraz wskazówki sprzyjające prawidłowej i sprawnej inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury. Podkreślono w nim, że cele i zasady przeprowadzania spisu z natury zapasów przez wynajęty podmiot zewnętrzny są takie same, jak spisu przeprowadzanego we własnym zakresie. Podstawą jest umowa, która powinna zwierać co najmniej określone wymagania dotyczące:

- zakresu,

- przedmiotu,

- dat, w tym rozpoczęcia i zakończenia czynności spisowych,

- sposobu prezentacji wyników spisu.

Poza powyższym minimum umowa może regulować czynności z całego zakresu inwentaryzacji, jak na przykład: przygotowanie jednostki do spisu czy przeprowadzenie czynności spisowych i ustalenie różnic inwentaryzacyjnych. Umowa może też być ograniczona wyłącznie do czynności spisowych, wraz z udokumentowaniem wyników spisu. Stanowisko KSR zastrzega jednak, że jeśli inwentaryzację zapasów drogą spisu z natury wykonuje biuro rachunkowe prowadzące księgi rachunkowe danej jednostki gospodarczej, to należy zapewnić, aby osoby wykonujące czynności spisowe nie były bezpośrednio zaangażowane w prowadzenie ksiąg rachunkowych zleceniodawcy, a przede wszystkim nie posiadały dostępu do informacji o stanach ewidencyjnych zapasów.

Uwaga! Jednostka zlecająca inwentaryzację zapasów drogą spisu z natury przyjmuje w takim przypadku funkcję kontrolną: nadzoruje przebieg i rzetelność spisu oraz odbiera go, a także powołuje komisję inwentaryzacyjną oraz komisarza spisowego.

Zarządzenie, harmonogram

Stanowisko KSR dostarcza również praktycznych wskazówek oraz szerszego wyjaśnienia problemów merytorycznych w zakresie dokumentacji związanej z przygotowaniem inwentaryzacji, której zakres jest niezmienny – bez względu na to, czy przeprowadzenie spisu z natury zostało outsourcowane czy przeprowadzone we własnym zakresie. Wyróżnia przy tym następujące dokumenty:

- zarządzenia kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji,

- harmonogram spisu z natury,

- plan sytuacyjny,

- instrukcję inwentaryzacyjną.

Jednostka może ograniczyć regulacje wewnętrzne do zarządzenia kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji. Rekomendowane jest opracowanie dodatkowo harmonogramu spisu z natury i instrukcji inwentaryzacyjnej, ponieważ ułatwia to właściwy przebieg całego spisu z natury. Warto generalnie skupić się na rzetelnym przygotowaniu tych dokumentów, aby zapewnić dobrą organizację całego procesu. Regulacje wewnętrzne dotyczące inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury mogą mieć charakter dokumentów bieżących i stałych.

Do pierwszej grupy dokumentów, wydawanych każdorazowo przed rozpoczęciem inwentaryzacji, zalicza się, w szczególności, zarządzenie kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury i harmonogram spisu z natury.

Regulacje stałe dotyczą z kolei zagadnień typowych, powtarzających się corocznie, z uwzględnieniem rodzaju, istotności i zróżnicowania zapasów. Przykładami regulacji stałych są instrukcje inwentaryzacyjne, plan sytuacyjny jednostki i jej podział na pola spisowe. Warto poddawać je jednak okresowej aktualizacji, aby upewnić się, że okoliczności, w których były tworzone nie uległy zmianie.

Istotne jest również, aby nadać dokumentacji inwentaryzacyjnej cel praktyczny, a nie tylko formalny. W spółkach produkcyjnych lub handlowych, które posiadają wiele różnego rodzaju aktywów obrotowych, inwentaryzacja może okazać się wyjątkowo czasochłonna i skomplikowana, a tworzenie dokumentacji inwentaryzacyjnej nie powinno być jedynie spełnieniem wymagań nakładanych na jednostki gospodarcze przez prawo bilansowe. Należy uwzględnić w niej praktyczne wskazówki wynikające ze specyfiki danej jednostki, które ułatwią osobom zaangażowanym w gospodarkę magazynową i spis z natury sprawną organizację oraz przeprowadzenie całego procesu >patrz tabela.

W firmach, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, trwają przygotowania do zamknięcia roku i prace z nim związane, nałożone obowiązkami wskazanymi w ustawie o rachunkowości (dalej: uor). Jednym z nich jest inwentaryzacja, która ma zapewnić sprawdzenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ustalenie źródeł ich pochodzenia.

Czytaj także: Rachunkowe zamknięcie roku: rzetelna inwentaryzacja to rzetelne sprawozdanie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego