Zmiana programu finansowo-księgowego w spółce

W dobie rosnącej roli rachunkowości zarządczej, automatyzacji procesów oraz potrzeby szybkiego zdobywania informacji, firmy w Polsce coraz częściej decydują się na zmianę dotychczasowego oprogramowania. Odpowiednie przygotowanie ułatwia ten proces.

Publikacja: 03.12.2019 17:30

Zmiana programu finansowo-księgowego w spółce

Foto: 123RF

Systemy proste w obsłudze, paradoksalnie przestają spełniać oczekiwania dużych firm, ich zarządzających, czy właścicieli. Odbiorcy danych finansowych chcą mieć pewność otrzymania wiarygodnych informacji w krótkim czasie, przy zminimalizowanym ryzyku wystąpienia błędów.

W pracy audytora często spotykam się ze zmianą systemu finansowo-księgowego (dalej: FK) podyktowaną potrzebami konsolidacyjnymi grupy kapitałowej, do której należy spółka polska. Przy zbliżonym planie kont czy schemacie księgowań, proces konsolidacji danych finansowych przebiega łatwiej i pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia błędów – często spółki prowadzą księgi dwutorowo, tj. zgodnie z zasadami rachunkowymi grupowymi, korzystając z planu kont spółki matki oraz zgodnie z lokalnymi zasadami rachunkowości, ujmując transakcje na kontach dostosowanych do krajowych potrzeb sprawozdawczych.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara