fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta faktury z powodu rabatu a moment zaksięgowania korekty przychodu

123RF
Faktury korygujące przychody oraz koszty pośrednie zmieniają ich wartości w odniesieniu do okresu, w którym pierwotny dokument sprzedaży został ujęty w rachunku podatkowym.

Firma sprzedaje i kupuje różnego rodzaju usługi oraz towary dokumentowane fakturami VAT. Zdarza się, że konieczna jest korekta faktury przez spółkę lub jej kontrahenta. Wystawienie lub otrzymanie korekty faktury powoduje, że spółka musi zwiększyć bądź zmniejszyć przychody/koszty w odpowiednim okresie podatkowym. Przyczyny wystawienia faktur korygujących można podzielić na dwie kategorie: istniejące już w momencie sprzedaży oraz powstałe po wystawieniu faktury pierwotnej. Może się też zdarzyć, że odnajduje się niezaksięgowana faktura kosztowa wystawiona w poprzednim okresie sprawozdawczym. Faktura może dotyczyć zarówno kosztów pośrednich, jak i bezpośrednich. Spółka zapytała, czy korekty należy ująć w okresie, w którym została wystawiona faktura pierwotna, czy na bieżąco.

Fiskus odpowiedział, że dla oceny momentu zaksięgowania korekt przychodu nie ma znaczenia powód skorygowania faktury. Ważne jest, że powoduje zmianę uzyskanego wcześniej ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA