fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczyć koszty działalności pomocniczej

Księgowanie
Adobe Stock
Funkcjonowanie wydziałów pomocniczych w przedsiębiorstwie, poza korzyściami jakie przynosi, związane jest także z koniecznością rozliczenia kosztów tej działalności na pozostałą część spółki. Błędy popełnione przy rozliczaniu mogą prowadzić do nieracjonalnych decyzji podejmowanych przez kierowników.

Działalność pomocnicza co do zasady ma charakter wewnętrzny w jednostce, tj. korzyści generowane przez wydziały pomocnicze są głównie wykorzystywane przez inne wydziały jednostki. Jako klasyczne wydziały pomocnicze można wykazać:

- dział transportu,

- wydziały energetyczne, tj produkujące energie cieplną elektryczną itp., np. kotłownia ogrzewająca hale,

- wydziały utrzymania ruchu, remontowe.

Czytaj także: Skarbówka tnie firmowe koszty: kiedy przedsiębiorca nie odliczy wydatków

Wydziały te są co do zasady ośrodkami kosztów i powinny być rozliczane i oceniane z perspektywy kosztu wytworzenia świadczonych przez siebie usług. Usługi wytwarzane wewnętrznie w przedsiębiorstwie powinny być tańsze niż ogólnie dostępne na rynku lub ich wyższa cena powinna być uzasadniona innymi przesłankami, np. operacyjnymi. Z uwagi na to, że koszty wydziałów pomocniczych rozliczane są na pozostałe centra kosztów w przedsiębiorstwie, sposób tego rozliczania może mieć wpływ na ocenę efe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA