W jakiej walucie księgować zdarzenia gospodarcze wyrażone w walucie obcej?

Ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych w języku polskim i w walucie polskiej. Oznacza to, że wszystkie zdarzenia gospodarcze wyrażone w walucie obcej, w momencie ujęcia w księgach, należy przeliczyć na walutę polską.

Publikacja: 19.11.2019 17:00

W jakiej walucie księgować zdarzenia gospodarcze wyrażone w walucie obcej?

Foto: 123RF

Ponadto aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych należy przeszacować na moment sporządzenia sprawozdania finansowego. W wyniku tych przeliczeń mogą powstawać różnice kursowe.

Współcześnie podmioty gospodarcze prowadzą biznes nie tylko na rynku krajowym i nie tylko w walucie polskiej, ale również z firmami zagranicznymi i w dewizach. O ile sprzedaż i zakup wyrażone w krajowych środkach pieniężnych nie przysparzają zbyt wielu problemów, tak kontrakt w obcym kapitale może być kłopotliwy ze względu na prawidłowe przeliczenie na narodową jednostkę pieniężną. Oczywiście wiele programów księgowych ułatwia ewidencjonowanie takich operacji gospodarczych, mimo to grono osób zastawia się czy oby na pewno dobrze zarejestrowali przytoczone zjawisko. Czy dokonali prawidłowego wyboru metody rozliczenia powstałych różnic kursowych, czy trafnie wybrali kurs do wyliczenia?

Pozostało 90% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami