fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta pomyłki w dokumentach sprawozdawczych niemożliwa po zatwierdzeniu sprawozdania

123RF
Niezależnie od rodzaju popełnionego błędu poprawianie błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym jest zabronione. Istotność błędu oraz fakt, że zatwierdzono je przed ustawowym terminem pozostaje bez znaczenia.

- Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w sierpniu 2019 r. jednostka wykryła błędy w sprawozdaniu finansowym. Rok obrotowy jednostki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Czy w przypadku wykrycia istotnych błędów jednostka może je poprawić biorąc pod uwagę, że ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 r. przypada na 30 września 2019? – pyta czytelnik.

Roczne sprawozdanie finansowe sporządzone przez jednostkę może wymagać wprowadzenia zmian na skutek odkrycia w nim błędów lub otrzymania informacji istotnie wpływających na to sprawozdanie np. na skutek:

- samodzielnego ujawnienia błędu przez jednostkę w sprawozdaniu finansowym lub zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za lata ubiegłe,

- otrzymania informacji o istotnych zdarzeniach które mają wpływ na sprawozdanie finansowe jednak jednostka otrzymała te informacje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego,

- ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA