Kto zapłacił za błędy systemu e-sprawozdań

Gdyby ktoś pokusił się o przygotowanie rankingu największych problemów, z jakimi w tym roku zmagały się spółki oraz księgowi przy sporządzaniu i przesyłaniu elektronicznych sprawozdań, to jego niekwestionowanym zwycięzcą zostałyby trudności związane z ich podpisaniem – twierdzą zgodnie księgowi i producenci oprogramowania.

Publikacja: 05.11.2019 17:45

Kto zapłacił za błędy systemu e-sprawozdań

Foto: Adobe Stock

Od 1 października 2018 r. wszystkie podmioty zobowiązane są do sporządzania sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności w wersji elektronicznej, a podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) sprawozdania finansowe w strukturze logicznej w pliku xml (czyli zaawansowanej formie pliku tekstowego). Po jego zatwierdzeniu muszą wysłać go za pośrednictwem portalu e-KRS, a jednostki niezarejestrowane w KRS zobowiązane są wysłać dokumenty bezpośrednio do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych. W tym roku przedsiębiorcy robili to w takiej formie po raz pierwszy, gdyż do tej pory sprawozdanie finansowe sporządzane i podpisywane było w wersji papierowej, a do KRS trafiało zeskanowane, w postaci pliku pdf.

Pozostało 96% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe