Dotychczas uregulowania w zakresie leasingu zawarte były przede wszystkim w MSR 17 i związanymi z nim interpretacjami. Nowy MSSF 16 zastępuje w całości dotąd obowiązujące w tym zakresie przepisy. Na czym polegają zmiany? Przede wszystkim na zniesieniu rozróżnienia leasingu finansowego i operacyjnego. Od 2019 roku umowy leasingu podlegają rozpoznaniu wyłącznie w oparciu o model kontroli nad przedmiotem leasingu przez korzystającego. Jeśli dana umowa nie spełnia kryteriów umowy leasingu, powinna zostać zaklasyfikowana jako umowa o świadczenie usług, niepodlegająca uregulowaniom MSSF 16.
Jakie stały przesłanki za wprowadzonymi zmianami? W głównej mierze trudności w określeniu granic pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym, które często obarczone były subiektywną oceną jednostki. W wyniku powyższego transakcje i umowy o podobnej treści mogły być różnie klasyfikowane i ujmowane przez jednostki, co zasadniczo wpływało na porównywalność danych pomiędzy sprawozd...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.